Εμφάνιση αναρτήσεων με ετικέτα Α2 ΑΝΔΡΩΝ. Εμφάνιση όλων των αναρτήσεων
Εμφάνιση αναρτήσεων με ετικέτα Α2 ΑΝΔΡΩΝ. Εμφάνιση όλων των αναρτήσεων

Οι βαθμολογίες σε όλα τα Εθνικά πρωταθλήματα

Μετά την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής στην Α1 γυναικών η ΑΕΚ προηγείται με 27 βαθμούς και ουσιαστικά την κυνηγούν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός.

Στην Α2 ανδρών υπάρχει τριπλή ισοβαθμία ανάμεσα στη Νίκη Αιγινίου, τον Οδυσσέα Αμαρουσίου και τον Μίλωνα.

Στον 1ο όμιλο της Α2 γυναικών, ΟΠΕ Ρεθύμνου και ΖΑΟΝ έχουν ξεφύγει, στον 2ο όμιλο Τράχωνες και Φιλία μοιράζονται την κορυφή και στον 3ο ΔΑΣΩ, Αρης και Σταυρούπολη έχουν επίσης από 18 βαθμούς.

Τέλος, στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής στον 1ο όμιλο, ΑΕΚ και Ιωνικός Ν.Φ. έχουν τη δική τους μάχη, στον 2ο όμιλο ο Πανερυθραϊκός δείχνει να είναι το αφεντικό, ενώ στον 3ο η ΜΕΝΤ είναι πρωτοπόρος.

Αναλυτικά οι βαθμολογίες έχουν ως εξής:


Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8 αγώνες)

1. ΑΕΚ 27 (27-1)
2. Παναθηναϊκός 24 (24-4)
3. Ολυμπιακός 21 (22-7)
4. Ηρακλής Κ. 20 (21-10)
5. Βριλήσσια 15 (20-18)
6. Μαρκόπουλο 13 (15-16)
7. Ανατόλια 12 (15-16)
8. Μακεδόνες 11 (15-20)
9. Άρτεμις 8 (9-21)
10. Πανιώνιος 6 (9-22)
11. Ηρακλής 5 (8-25)
12. Πανελλήνιος 0 (0-27)


Α2 ΑΝΔΡΩΝ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8 αγώνες)

1. Νίκη Αιγινίου 18 (22-11)
2. Οδυσσέας 18 (20-10)
3. Μίλων 18 (21-13)
4. Πανελλήνιος 14 (19-14)
5. Παναχαϊκή 14 (17-15)
6. ΣΠΑ Καρδίτσας 13 (17-14)
7. Ορεστιάδα 12 (15-15)
8. Παλλήνη 10 (14-16)
9. Μεταμόρφωση 10 (14-17)
10. Ταταύλα 9 (12-18)
11. Επίκουρος 8 (13-19)
12. Κόροιβος Αμ. -66 (0-69)

* Ο Κόροιβος έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα και χάνει όλους τους αγώνες του με 3-0 σετ άνευ αγώνα.

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 7 αγώνες)

1. ΟΠΕ Ρεθύμνου 17 (18-2)
2. ΖΑΟΝ 15 (15-4)
3. Ιωνικός Ν.Φ. 12 (12-7)
4. ΣΦΠ Χανίων 10 (12-10)
5. Βύρωνας 8 (9-13)
6. Ηλυσιακός 7 (10-12)
7. ΑΘΛΕΣΗ 5 (7-12)
8. Πετρούπολη 4 (7-17)
9. Αγία Παρασκευή 3 (5-12)

* Ηλυσιακός και ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου έχουν από έναν αγώνα λιγότερο και παίζουν μεταξύ τους την Κυριακή 8/1.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 7 αγώνες)

1. ΑΟ Τραχώνων 18 (18-1)
2. Φιλία 18 (18-3)
3. Λαρισαϊκός 9 (9-7)
4. Ιωνες 9 (11-11)
5. ΕΑ Λαρίσης 8 (10-11)
6. Πανναξιακός 6 (8-10)
7. ΑΣΠ Θέτις 6 (10-16)
8. ΕΑΠ 4 (6-19)
9. ΑΣΠ Απόλλων 3 (4-16)

* Πανναξιακός, Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός έχουν από έναν αγώνα λιγότερο (η μεταξύ τους αναμέτρηση στις 7/1 αναβλήθηκε), όπως και ο ΑΣΠ Απόλλων.


3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 7 αγώνες)

1. ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 18 (19-5)
2. Άρης 18 (19-7)
3. Σταυρούπολη 18 (16-7)
4. Επίκουρος 16 (18-9)
5. Νέα Γενεά 9 (12-13)
6. Μ.Αλέξανδρος 7 (12-18)
7. Ελασσόνα 7 (11-17)
8. ΦΕΙ 5 (9-19)
9. ΓΣ Δράμας 4 (8-20)
10. Ερμής Δράμας 1 (9-21)


Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 7 αγώνες)

1. ΑΕΚ 18 (18-5)
2. Ιωνικός Ν.Φ. 14 (15-7)
3. Εθνικός 12 (15-10)
4. ΣΦΠ Χανίων 10 (13-11)
5. Απόλλων 8 (11-11)
6. ΓΑΣ Λέσβου 7 (11-18)
7. ΓΕ Ηρακλείου 7 (10-13)
8. Αργυρούπολη 6 (10-15)
9. Πανιώνιος 2 (5-18)

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 7 αγώνες)

1. Πανερυθραϊκός 17 (18-4)
2. Μοσχάτο 16 (18-9)
3. Κολλέγιο Αθ. 14 (15-6)
4. Ολυμπιάδα Π. 13 (16-11)
5. Αίας Μαλεσίνας 8 (11-12)
6. Καλαμάτα 80 8 (11-12)
7. ΑΟ Πρεβέζης 4 (6-16)
8. ΦΕΙ 3 (7-17)
9. Αναγέννηση Άρτας Προμηθέας 1 (3-18)

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)

1. ΜΕΝΤ 15 (15-1)
2. Γαλαξίας 12 (13-5)
3. Ελπίδα Θ. 12 (12-6)
4. ΧΑΝΘ 8 (10-9)
5. Μ.Αλέξανδρος 6 (9-11)
6. ΑΟ Σερρών 4 (8-12)
7. ΦΣ Αρίων 3 (4-12)
8. ΦΕΣ Αριστοτέλης 0 (0-15)

Πορεία πρωταθλητισμού από Μίλωνα και Οδυσσέα

Μπροστά σε περίπου 400 οπαδούς των γηπεδούχων, ο Μίλωνας πήρε τεράστια νίκη μέσα στην Καρδίτσα κόντρα στον ΣΠΑΚ σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε σε μια… κλωστή. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ατυχία του ΣΠΑΚ που έχασε τον πασαδόρο του Νεδιλάκη στο 2ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 23-23.
Τρίτη σερί νίκη για τον Οδυσσέα Αμαρουσίου (μαζί με το 3-0 α.α. την περασμένη αγωνιστική που έπαιζε με τον Κόροιβο) και η ομάδα του Μάρκου Κωβαίου συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού. Αυτή τη φορά επικράτησε με 3-0 απέναντι στην Μεταμόρφωση που πάλεψε στο πρώτο και το τρίτο σετ, αλλά δεν ευτύχισε σε κάτι καλύτερο.
Τάι μπρέικ στο Αιγίνιο, τάι μπρέικ και στην Πάτρα. Η Νίκη επικράτησε της Παλλήνης με 3-2, σε ένα ματς που προηγήθηκε 2-0 και τελικά χρειάστηκε το 17-15 στο πέμπτο σετ για να πάρει το «δίποντο» και να μείνει μόνη στην 3η θέση.
Και αυτό γιατί η Παναχαϊκή είχε απώλεια βαθμού στην έδρα της, όπου ναι μεν νίκησε τα Ταταύλα, αλλά με 3-2 σετ. Στη βαθμολογία η Παλλήνη «έπεσε» εκτός τετράδας, ενώ τα Ταταύλα είναι πολύ πιο χαμηλά...
Η Ορεστιάδα πήρε... ξεκούραστη νίκη, 3-0 άνευ αγώνα, μετά την απόσυρση του Κόροιβου Αμαλιάδας.
Διακοπή είχαμε στον Πανελλήνιο, όταν στο 12-19 του 2ου σετ φίλαθλος των γηπεδούχων πέταξε τη μπάλα στον διαιτητή και εκείνος αναγκάστηκε να διακόψει για να γίνουν συστάσεις και το ματς συνεχίστηκε. Στο τέλος, όμως, οι γηπεδούχοι είχαν πολλά παράπονα από τον Α’ διαιτητή Νικολόπουλο, θεωρώντας ότι ευνόησε τον Επίκουρο να φτάσει στη νίκη.

Νέες αλλαγές - Το πρόγραμμα των πρωταθλημάτων

Αναλυτικά το πρόγραμμα του τετραημέρου (9-12/12) ανά κατηγορία έχει ως εξής:

A1 γυναικών (6η αγωνιστική)
Σάββατο 10/12/2011

Πανελληνίου, 14.00 Πανελλήνιος - ΣΑΑΚ Ανατόλια (Μηλιώρης-Κουτσούλας, Παρ. Γεωργόπουλος)
Ζηρίνειο, 15.00 Ηρακλής Κηφ. - ΦΟ Βριλησσίων (Καπάνταης-Κυριοπούλου, Παρ. Πολίτης)

Νέας Σμύρνης, 17.00 Πανιώνιος - Ηρακλής Θεσ. (Μόσχος-Προκοπίου, Παρ. Ανδρονικίδης)

Μαρκοπούλου, 19.00 Μαρκόπουλο - Μακεδόνες Αξιού (Μαρκάτης-Κολτσίδας, Παρ. Ακαρέπης)

Δευτέρα 12/12/2011

Μετς, 17.00 Παναθηναϊκός - ΑΕΚ (Μουλά Ε.-Τσίτσικας, Παρ. Διαμαντόπουλος) OTE TV
Μ.Μερκούρη, 20.00 Ολυμπιακός - Άρτεμις Κορ. (Μενεσλής-Μιχαήλογλου, Πέρρος)


A1 ανδρών (7η αγωνιστική)
Παρασκευή 9/12/2011

Ρέντη, 19.00 (Novasports), Ολυμπιακός - ΓΣ Λαμία, Βαρθαλίτης, Πανούτσος, Κομισάριος: Βασιλειάδης
Σάββατο 10/12/2011

Καλαμαριάς, 19.00, Απόλλων Καλαμαριάς - Άρης, Δεληκωστίδης, Καραμπαλάσης, Κομισάριος: Δόγαρης
ΕΑΠ, 19.00 ΕΑ Πατρών - Ηρακλής, Καραμπέτσος, Παπαδογούλας, Κομισάριος: Παναγής

Ζηρίνειο, 19.00, ΑΟ Κηφισιάς - Παναθηναϊκός, Γεωργουλέας - Μουλά Λ., Κομισάριος: Ιορδανίδης

Κυριακή 11/12/2011

ΠΑΟΚ, 19.00, ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου, Μπαντιανίδης, Θεμελής, Κομισάριος: Αντωνούλης
Δευτέρα 12/12/2011
Αλεξανδρούπολης, 19.00 (Novasports), Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παμβοχαϊκός, Γεροθόδωρος, Ιωαννίδης, Κομισάριος: Λαδάς

* Ο αγώνας ΠΑΟΚ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ θα διεξαχθεί «κεκλεισμένων των θυρών»


A2 ανδρών (6η αγωνιστική)
Σάββατο 10/12/2011

Αιγινίου, 18.00 Νίκη Αιγινίου - Παλλήνη (Κυριακόπουλος-Αβραμίδης)
Σπύρου Λούη, 19.00 Οδυσσέας Αμαρ. - Μεταμόρφωση (Φραγκάκης-Μυλωνάκης)

Πανελληνίου, 19.00 Πανελλήνιος - Επίκουρος (Νικολόπουλος-Ονόπας)

Καρδίτσας, 19.00 ΣΠΑ Καρδίτσας - Μίλωνας (
Κωνσταντινίδης-Σιδήρας)
Παναχαϊκής, 19.00 Παναχαϊκή - Ταταύλα (
Οικονόμου-Κατσούλης)

A2 γυναικών (5η αγωνιστική)
1ος όμιλος
Σάββατο 10/12/2011

Βύρωνα, 19.30 Ένωση Βύρωνα - Πετρούπολη (Γιαννικόπουλος-Βελώνης)
Αγ. Παρασκευής, 19.00 Αγ. Παρασκευή - ΖΑΟΝ (Ρίγκος-Παπαδογιάννης)

Κυριακή 11/12/2011

Ιωνικού Ν.Φ., 17.00 Ιωνικός Ν.Φ. - ΣΦΠ Χανίων (Χρηστίδης-Χλωρός)
Ιλισσίων, 17.00 Ηλυσιακός - ΟΠΕ Ρεθύμνου (Κομπούρας-Μεταξά)


2ος όμιλος
Σάββατο 10/12/2011

Νεάπολης Λαρ., 17.30 ΕΑ Λαρίσης - ΑΠΣ Ακαδ.Βολ.Φιλία (Παπαγεωργίου Α.-Τόκα)
Γ.Γεννηματάς, 18.30 ΑΣΠΕ Θέτις - Τράχωνες (Τσάκας-Πάτση)

Νάξου, 19.00 Πανναξιακός - ΕΑ Πατρών (Πρέντζας-Οικονόμου Μ.)


Κυριακή 11/12/2011

Απόλλωνα Πάτρας, 17.00 Απόλλων Πατρών - Φιλαθλ.Λαρισαϊκός (Βουδούρης-Ράπτης)

3ος όμιλος
Σάββατο 10/12/2012

Ελλασόνας, 17.00 Ένωση Ελασσόνας - ΓΣ Δράμας (Τσατσάνης-Παρασκευάς)
Δ.Κραχτίδη, 17.30 Ερμής Δράμας – Άρης (Κωστούλας-Σαμσάρης)

Κονταξοπούλειο, 18.00 ΔΑΣ Ωραιοκάστρου - Σταυρούπολη (Τσιούλα-Ισκάς)

Ασβεστοχωρίου, 18.30 Νέα Γενιά - Επίκουρος (Δελή-Λιοτόπουλος)

Ιωαννίνων, 20.00 ΦΕ Ιωαννίνων - Μέγας Αλέξανδρος (Κωνσταντίνου-Μπαλτζώης)


Β’ Εθνική ανδρών
1ος όμιλος (5η αγωνιστική)
Σάββατο 10/12/2011

Απόλλων, 17.00 Απόλλων Αθηνών - ΓΕ Ηρακλείου (Καρακωνσταντής-Τοψιδέλης)
Α' Αργυρούπολης, 20.00 Αργυρούπολη - ΓΑΣ Λέσβου (Τσιμπινός-Mάλφας)

Κλ.Ν.Φιλαδέλφειας, 21.00 ΑΕΚ - Ιωνικός Ν.Φ. (Παπαστάμος-Ευαγγέλου)


Κυριακή 11/12/2011

Χανίων 17.00, ΣΦΠ Χανίων - Εθνικός Πειραιώς (Καρπουζάς-Αγγελίδης)

2ος όμιλος (5η αγωνιστική)

Σάββατο 10/12/2011

Πρέβεζας, 17.00 ΑΟ Πρεβέζης - ΦΕ Ιωαννίνων (Πανούτσος-Καρατάσος)
Στ. Καλαϊτζής, 19.00 Πανερυθραϊκός - Μοσχάτο (Μαρκάτσας-Βλάχος Γ.)

Ολυμπιάδας, 19.00 Ολυμπιάδα Πατρών - Καλαμάτα 80 (
Ράπτης-Βουδούρης)
Κλ.Κολλεγίου, 19.45 Κολλέγιο Αθηνών - Αναγέννηση Άρτας-Προμ (Τρύπας-Σταρίδας)


3ος όμιλος (3η αγωνιστική)

Σάββατο 10/12/2011

Σκύδρας, 18.00 ΦΕΣ Αριστοτέλης - ΦΣ Αρίων (Μπέλλος-Μπουγιούκας)
ΕΓ Βότση, 18.00 Μέγας Αλέξανδρος - ΑΟ Σερρών (Σταυριανίδης-Παπαδόπουλος Α.)

Ι.Λεμονίδης, 18.30 Ελπίς Θεσ. - ΜΕΝΤ (Κάλλης-Τσοπάνογλου)

ΕΓ Μίκρας, 20.00 Γαλαξίας - ΧΑΝΘ (Δαλκιράνης-Δημητρίου)

Πρόγραμμα και διαιτητές με τηλεοπτική κάλυψη του ΠΑΟ-ΑΕΚ

Η ΚΕΔ/ΕΟΠΕ ανακοινώνει τους διαιτητές των αγώνων του τετραημέρου 9-12/12 για τις κατηγορίες Α1 γυναικών, Volleyleague, Α2 ανδρών, Α2 γυναικών και Β’ Εθνική ανδρών.
Στην Α1 γυναικών, οι αναμετρήσεις Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού μετατέθηκαν από Σάββατο που αρχικά είχαν οριστεί σε Δευτέρα, λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των «ερυθρολεύκων» την Πέμπτη και λόγω τηλεοπτικής κάλυψης του αγώνα των «πράσινων» από το OTE TV.

A1 γυναικών (6η αγωνιστική)
Σάββατο 10/12/2011
Πανελληνίου, 14.00 Πανελλήνιος - ΣΑΑΚ Ανατόλια (Μηλιώρης-Κουτσούλας, Παρ. Γεωργόπουλος)
Ζηρίνειο, 15.00 Ηρακλής Κηφ. - ΦΟ Βριλησσίων (Καπάνταης-Κυριοπούλου, Παρ. Πολίτης)
Νέας Σμύρνης, 17.00 Πανιώνιος - Ηρακλής Θεσ. (Μόσχος-Προκοπίου, Παρ. Ανδρονικίδης)
Μαρκοπούλου, 19.00 Μαρκόπουλο - Μακεδόνες Αξιού (Μαρκάτης-Κολτσίδας, Παρ. Ακαρέπης)
Δευτέρα 12/12/2011
Μετς, 17.00 Παναθηναϊκός - ΑΕΚ (Μουλά Ε.-Τσίτσικας, Παρ. Διαμαντόπουλος) OTE TV
Μ.Μερκούρη, 20.00 Ολυμπιακός - Άρτεμις Κορ. (Μενεσλής-Μιχαήλογλου, Πέρρος)

Στο τάι μπρέικ Μίλων και Ορεστιάδα

Ένταση, ωραίες φάσεις, διαμαρτυρίες και τάι μπρέικ είχε το... μενού στη Νέα Σμύρνη, με τον Μίλωνα να επικρατεί της Παναχαϊκής με 3-2 και να παραμένει στην κορυφή, παρά την απώλεια του ενός βαθμού.
Στα πέντε σετ κρίθηκε και το ματς στη Θεσσαλονίκη, με την Ορεστιάδα να κάνει το διπλό, με 3-2, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της και αφήνοντας τον Επίκουρο στα... χαμηλά της βαθμολογίας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων Παρασκευής και Σαββατοκύριακου (2-3-4/12) ανά κατηγορία

Αλλαγή ώρας έγινε στον αγώνα της Α2 γυναικών και για τον 3ο όμιλο, ΓΣ Δράμας - ΔΑΣ Ωραιόκαστρο. Η νέα ώρα έναρξης είναι 19:00 αντί 18:00, όπως αρχικά είχε ανακοινωθεί.
Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων Παρασκευής και Σαββατοκύριακου (2-3-4/12) ανά κατηγορία με ώρες και διαιτητές:


A1 γυναικών (5η αγωνιστική)
Σάββατο 3/12/2011

Βριλησσίων, 18.00 ΦΟ Βριλησσίων - ΣΑΑΚ Ανατόλια (Παπαστάμος - Οικονόμου, Παρ. Καλογεροπούλου)
Κορυδαλλού, 19.00 Άρτεμις Κορυδαλλού - Πανιώνιος (Κομπούρας - Μουλά Ε., Παρ. Τριανταφύλλου)

Κυμίνων, 19.00 Μακεδόνες Αξιού - Ηρακλής Κηφ. (Γεωργιάδης Κ. - Τσοπάνογλου, Παρ. Βανδώρος)

Ιωνικού, 20.00 ΑΕΚ - Ολυμπιακός (Κυριοπούλου - Μουλά Λ., Παρ. Μαυρικίδης)

Μετς, 20.15 Παναθηναϊκός - Πανελλήνιος (Προκοπίου - Μαρκάτσας, Παρ. Βλασσόπουλος)

Το... βιολί του ο Μίλωνας, η Ορεστιάδα έσπασε το αήττητο του Πανελληνίου


Επιβλητικός ήταν ο Μίλωνας που έφυγε νικητής από την Παλλήνη με 3-1 σε ένα από τα πιο αμφίρροπα ματς της αγωνιστικής. Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος διεύρυναν το αήττητο σερί τους, αφού μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 0-2 στα σετ. Η Παλλήνη αντέδρασε, μείωσε σε 2-1, αλλά δεν άντεξε στο τέταρτο σετ, γνωρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Η 3η αγωνιστική στην Α2 ανδρών

Ορίστηκαν από την ΚΕΔ οι διαιτητές της 3ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών που διεξάγεται το Σάββατο 19/11.
Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:


Σάββατο 19/11/2011

Α.Νικολαΐδης, 18.00 Επίκουρος - ΣΠΑ Καρδίτσας (Σιδηράς - Αβραμίδης)
Πανελληνίου, 19.00 Πανελλήνιος - Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μενεσλής - Μυλωνάκης)

Αμαλιάδας, 19.00 Κόροιβος Αμαλιάδας - Παναχαϊκή (Πετούσης - Σπυρόπουλος)

Μεταμόρφωσης, 19.00 Μεταμόρφωση - Παλλήνη (Μαρκάτης - Μάλφας)

Μίλωνα, 19.00 Μίλωνας - Ταταύλα (Τσιμπινός - Οικονόμου Β.)

Ορεστιάδος, 19.00 Ορεστιάδα - Νίκη Αιγινίου (Σαρδάνης - Παπαδόπουλος Ι.)

Διπλά για Παλλήνη-ΣΠΑΚ, επιβλητικός Πανελλήνιος, ένταση στο Μαρούσι

Ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη με νικήτρια την ομάδα της Παλλήνης, που άντεξε στις... αντεπιθέσεις του Επίκουρου και πήρε το ματς με «τρίποντο» (3-1) στην πρεμιέρα της Α2 ανδρών.
Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, ο Πανελλήνιος, σε μια ωραία ατμόσφαιρα με οπαδούς και των δύο ομάδων, νίκησε «καθαρά» (σ.σ. παρά το 28-26 του δεύτερου σετ) την Παναχαϊκή, με 3-0.

Μπροστά σε περίπου 50 φιλάθλους του που πήγαν στο γήπεδο της Αμαλιάδας, ο Κόροιβος ηττήθηκε με 3-0 από τα Ταταύλα που δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους. Αρκετά αλλαγμένη σε σχέση με πέρυσι, η ομάδα του Ανδρέα Γκρουμούζα στηρίζεται πλέον κυρίως σε νέα παιδιά και στερείται εμπειρίας.

Σημαντική επικράτηση για τον Μίλωνα που νίκησε με 3-1 μέσα στη Μεταμόρφωση και μπήκε με το «δεξί» στο νέο πρωτάθλημα της Α2. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, πάλεψαν στο τρίτο σετ και κατάφεραν να μειώσουν, όμως, στο τέταρτο σετ, οι φιλοξενούμενοι απέφυγαν τα λάθη και πήραν το αποτέλεσμα που ζητούσαν.

Ο ΣΠΑ Καρδίτσας νίκησε την Ορεστιάδα και τον... κόσμο της. Μπροστά σε 600 φιλάθλους οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ (3-2 σετ) σε ένα ματς με πολλές ανατροπές...

Επεισοδιακό ήταν το παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Σπύρου Λούη και που βρήκε νικητή τον Οδυσσέα Αμαρουσίου με 3-2 επί της Νίκης Αιγινίου. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ και όπως ήταν φυσικό τα… αίματα άναψαν. Στο 5ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 3-1 υπέρ του Αιγινίου, ο Εφραιμίδης δέχτηκε κίτρινη κάρτα και αμέσως μετά αποβλήθηκε ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Θανάσης Στράντζαλης με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες. Μάλιστα, μετά το τέλος του αγώνα δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα στους διαιτητές και μέλη της αποστολής της Νίκης Αιγινίου.


ΕΣΟΠ Επίκουρος - ΑΟ Παλλήνη 1-3 (21-25, 25-22, 22-25, 23-25)

Επίκουρος (Σπύρος Φίνος): Καρασαβίδης, Χρηστάρας, Φίνος, Βενετικίδης, Μωϋσίδης, Ιωαννίδης, Τσομπάνογλου (λ), Γκρέμπενικ
Παλλήνη (Γιάννης Χαλβαντζάρας): Λιάσκος, Μπιλήρης, Χαριλάου, Ζαχαρόπουλος, Χριστοφίδης, Μανιόπουλος, Μπούρας (λ), Αντωνάκης, Ψαρρής

ΓΣ Πανελλήνιος - ΓΕ Παναχαϊκή 3-0 (25-16, 28-26, 25-17)

Πανελλήνιος (Γιώργος Κλαρούδας): Δρόγκαρης, Σαμπανάι, Σασάτη, Τοκάνης, Λουκάς, Σαμαντάς, Γκούζντα (λ)
Παναχαϊκή (Άρης Αγγελόπουλος): Διονυσόπουλος, Π. Ρουμελιώτης, Μ. Ρουμελιώτης, Βλαχοστάθης, Μεντένιτσα, Τσέκας, Μανούκος (λ), Κοκόλας, Γεωργακόπουλος

Κόροιβος - Ταταύλα 0-3 (16-25, 12-25, 13-25)

Κόροιβος (Ανδρέας Γκρουμούζας): Παναγιωτάρας Σ., Τσερεγκούνης, Παναγιωτάρας Φ., Αναγνώπουλος, Στεργιώτης, Βελιχάι, Μιχόπουλος (λ), Κότσαλης.
Ταταύλα (Μάκης Αρέτας): Μανιάτης, Τραπεζουντίδης, Ρομπότσης, Λοράνδος, Χατζηκάλφας, Μανούσος, Αργυρακάκης (λ), Αλεξανδρόπουλος, Στέφος, Δημόπουλος.

Μεταμόρφωση - Μίλωνας 1-3 (15-25, 20-25, 28-26, 21-25)

Μεταμόρφωση (Βασίλης Ζαρκάδας): Καπετανόπουλος, Αδαμόπουλος, Λένας, Αργυρακάκης, Χατζηπροδρόμου, Κουμουνδούρος, Κάπελας (λ), Αλεξόπουλος, Καραγιώργος, Παλαιολόγος, Χρηστόπουλος.
Μίλωνας (Παναγιώτης Γεωργούντζος): Ιωακειμίδης, Καρανικολάου, Γκιούρδας, Πανούσος, Μουρούτης, Κεχράς, Πολυχρονιάδης (λ)

ΑΟ Ορεστιάδος - ΣΠΑ Καρδίτσας 2-3 (28-26, 24-26, 23-25, 25-17, 11-15)

Ορεστιάδα (Παναγιώτης Τσακμάκης): Καψαλιάρης, Κεμανετζής, Γραμματικόπουλος, Αρχοντίδης, Βλασακίδης, Τοπαλίδης (λ), Νένογλου, Λαχτάρας, Καρδαμανίδης, Κουλαξίδης
ΣΠΑ Καρδίτσας (Λορέντζο Ρόνζι): Νεδικάλης, Φ, Αλεξίου, Θ. Αλεξίου, Ρουμελιωτάκης, Χήρας, Τσολάκος, Κλάρας (λ), Παπαγεωργίου, Ρεζκ, Γιαννουσάς (λ), Μάντζιος, Μαλιώρας

Οδυσσέας Αμαρουσίου - Νίκη Αιγινίου 3-2 (25-22, 21-25, 25-22, 26-28, 16-14)

Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μάρκος Κωβαίος): Χριστοδούλου, Κούνας, Παπακυριακού, Κρέτσης, Μηνούδης, Δημητρίου, Σιώλας (λ), Μπουγάς, Τσούμας.
Νίκη Αιγινίου (Θανάσης Στράντζαλης): Γεωργόπουλος Β., Αναστασιάδης, Παράσογλου, Γάτσης, Ποτολίδης, Εφραιμίδης, Κνάπεκ (λ), Γκιτζέκος, Γεωργόπουλος Α.

Ξεκινάει η «μάχη» στην Α2 ανδρών, δείτε τα ρόστερ

Η «μάχη» για την άνοδο στα «μεγάλα σαλόνια» της Α1, ξεκινάει το Σάββατο με την 1η αγωνιστική της Α2 ανδρών.
Οι 12 «μονομάχοι» παίρνουν θέση στην εκκίνηση του πρωταθλήματος και το
volleyball.gr σας παρουσιάζει τα ρόστερ, τους προπονητές και τις διοικήσεις που βάζουν το δικό τους στοίχημα με φόντο την Α1.
Κάθε ομάδα διαθέτει τη δική της ξεχωριστή σελίδα και πατώντας επάνω στο όνομα δίπλα από κάθε λογότυπο, μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για τον σύλλογο.

(Πατήστε
ΕΔΩ για να οδηγηθείτε πιο εύκολα στις σελίδες ή ακολουθείστε τη διαδρομή από το κεντρικό μενού μέσω των διοργανώσεων).

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της πρεμιέρας έχουν ως εξής:

Σάββατο 5/11

Α.Νικολαΐδης 18.00 Επίκουρος Πολίχνης - Παλλήνη (Σιδηράς Δ.. - Μπέλλος)
Ορεστιάδος 19.00 Ορεστιάδα - ΣΠΑ Καρδίτσας (Τζεπκινλής - Ιωαννίδης)

Πανελληνίου 19.00 Πανελλήνιος - Παναχαϊκή (Καπάνταης - Μιχαήλογλου)

Αμαλιάδας 19.00 Κόροιβος Αμαλιάδας - Ταταύλα (Πετούσης - Παπασταθόπουλος)

Μεταμόρφωσης 19.00 ΑΣΠ Μεταμόρφωσης - Μίλωνας (Νικολόπουλος - Μενεσλής)

Σπύρου Λούη 19.00 Οδυσσέας Αμαρουσίου - Νίκη Αιγινίου (Τσίτσικας - Δευτερίγος)

Πρόγραμμα και διαιτητές της 1ης αγωνιστικής

Ορίστηκαν από την ΚΕΔ οι διαιτητές της 1ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών που ξεκινά το Σάββατο 5/11. Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρεμιέρας:
Ορεστιάδος 19.00 ΑΟ Ορεστιάδος - ΣΠΑ Καρδίτσας ΤΖΕΠΚΙΝΛΗΣ – ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Πανελληνίου 19.00 ΓΣ Πανελλήνιος - ΓΕ Παναχαϊκή ΚΑΠΑΝΤΑΗΣ – ΜΙΧΑΗΛΟΓΛΟΥ

Α.Νικολαΐδης 18.00 ΕΣΟΠ Επίκουρος - ΑΟ Παλλήνη ΣΙΔΗΡΑΣ Δ. – ΜΠΕΛΛΟΣ

Αμαλιάδας 19.00 ΑΣ Κόροιβος - ΑΟ Ταταύλα ΠΕΤΟΥΣΗΣ – ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ

Μεταμόρφωσης 19.00 ΑΣΠ Μεταμόρφωσης - ΑΟΝΣ Μίλων ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ – ΜΕΝΕΣΛΗΣ

Σπύρου Λούη 19.00 ΑΟ Οδυσσέας - ΜΑΣ Νίκη ΤΣΙΤΣΙΚΑΣ – ΔΕΥΤΕΡΙΓΟΣ

Εισήγηση της ΚΕΠ στην Εκτελεστική Επιτροπή για τα Εθνικά πρωταθλήματα

Η Κεντρική Επιτροπή Πρωταθλημάτων (ΚΕΠ) της ΕΟΠΕ έχοντας εξετάσει το σύνολο των εγγράφων που απεστάλησαν στην Ομοσπονδία από τα σωματεία των Εθνικών κατηγοριών, όπου κανένα σωματείο δεν δήλωσε ότι δεν θα συμμετάσχει στο πρωτάθλημα και με δεδομένο ότι η πρόταση της Παναχαϊκής για αλλαγή του συστήματος δεν βρήκε σύμφωνα τα υπόλοιπα σωματεία -πλην δύο εξαιρέσεων-, εισηγείται στην Εκτελεστική Επιτροπή τα εξής:
Τα πρωταθλήματα της Α2 Ανδρών και της Β’ Ανδρών να διεξαχθούν αγωνιστικά με τους όρους που έχουν ήδη ανακοινωθεί στα σωματεία (συμπεριλαμβανομένης και της ημερομηνίας ενάρξεώς τους) και με τους νέους οικονομικούς όρους, όπως αυτοί ανακοινώθηκαν στα σωματεία.
Αντίθετα, οι αποφάσεις για την Α2 γυναικών θα ληφθούν την επόμενη εβδομάδα με την ΚΕΠ και την Εκτελεστική Επιτροπή να συνεδριάζουν την Τρίτη 1 Νοεμβρίου.

Η ΑΕΚ ανακοινώνει την απόκτηση του Μίχα

Η ΑΕΚ ανακοινώνει την απόκτηση του Γιώργου Μίχα στο βόλεϊ Ανδρών.
Ο αθλητής αγωνίζεται στην θέση του κεντρικού, έχει ύψος 1.95 και αποκτήθηκε από τον Τελαμώνα Σαλαμίνας. Ξεκίνησε την καριέρα στην ομάδα της Σαλαμίνας και πέρυσι αγωνίστηκε δανεικός στον Πανιώνιο. Είναι 24 ετών και αποτελεί προσωπική επιλογή του προπονητή της ομάδας μας Ματθαίου Φορτούνα.

Ο Γιώργος Μίχας αποτελεί την τελευταία μεταγραφή της ομάδας βόλεϊ Ανδρών της ΑΕΚ η οποία έχει ως μοναδικό στόχο και σκοπό την άμεση άνοδο στην Α2 κατηγορία και κατ' επέκταση στην Α1. Η ΑΕΚ καλωσορίζει τον αθλητή στην οικογένεια της και του εύχεται υγεία και επιτυχίες με τον δικέφαλο αετό στο στήθος.

Νίκη Παμβοχαϊκού, ήττα Φοίνικα

Με τα ματς των... αδιάφορων πρωτοπόρων άνοιξε η αυλαία της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Α2 ανδρών. Ο Παμβοχαϊκός είχε εύκολο έργο απέναντι στον Μίλωνα, ενώ στο Μαρούσι ο Οδυσσέας αποδείχθηκε ξανά «σκληρό καρύδι» και υποχρέωσε τον Φοίνικα Σύρου στη δεύτερή του ήττα στη σεζόν.

ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - ΑΟΝΣ Μίλων 3-0 (25-18, 25-22, 25-18)

Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς): Παπαθωμόπουλος, Κούλας, Μπάκας, Μπεκιάρης, Κατσανεβάκης, Στιβαχτής, Μιχαήλογλου (λ), Ροντρίγκο, Κατσαούνης, Σπηλιόπουλος
Μίλων (Χρήστος Ντόζης): Λάιος, Δελημπρίνης, Γκιούρδας, Σαμαράς, Πουλής, Κέχρας, Πολυχρονιάδης (λ)

ΑΟ Οδυσσέας - ΑΟ Φοίνικας 3-1 (26-24, 21-25, 34-32, 25-21)

Οδυσσέας Αμαρουσίου (Κωβαίος): Δημητρίου, Μπαλαγιάννης, Τσούμας, Κούνας, Παπαδόπουλος Χρ., Κρέτσης, Σιόλας (λ), Χριστοφοράκης
Φοίνικας Σύρου (Νίκος Νεόφυτος): Κουρούπης, Μοσκουέρα, Θάνος, Αγγελίδης, Ρούσης, Παπακυριακού, Κάπελλας Γ. (λ), Αρβανίτης, Μαραγκός, Κάπελλας Π.

Παναχαϊκή - Μουδανιά 3-0 α.α.

* Το σωματείο ΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ ενημέρωσε ότι δεν θα συμμετάσχει στον αγώνα ΓΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ της 16/4/2011 στο γήπεδο της Παναχαϊκής

* Η ΚΕΠ/ΕΟΠΕ με απόφασή της ανέβαλε για τις 27/4 τα παιχνίδια Κόροιβος Αμαλιάδας - Γαλαξίας, Νίκη Αιγινίου - Μεταμόρφωση και ΣΠΑ Καρδίτσας - ΑΕΚ.

Ντέρμπι στην Πελοπόννησο

Η αναμέτρηση του Κόροιβου Αμαλιάδας με την Παναχαϊκή, σε ένα ντέρμπι με τοπικό χαρακτήρα, ξεχωρίζει στην 17η αγωνιστική της A2 ανδρών που θα διεξαχθεί το Σάββατο 19 Μαρτίου.
Στη μάχη της κορυφής, ο πρωτοπόρος Φοίνικας καλείται να περάσει από την έδρα της Μεταμόρφωσης, ενώ ο Παμβοχαϊκός υποδέχεται τον ΣΠΑ Καρδίτσας ελπίζοντας σε στραβοπάτημα των νησιωτών στην Αθήνα.
Δυνατή αναμέτρηση αναμένεται να γίνει και στο Μαρούσι, όπου ο Οδυσσέας φιλοξενεί την ΑΕΚ, καθώς οι γηπεδούχοι έχουν δυνατή έδρα, ενώ από την άλλη η «Ένωση» παλεύει όλα τα παιχνίδια, έστω και αν δεν έχει πάρει τους βαθμούς που θα ήθελε.
Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές των αγώνων έχουν ως εξής:
Σάββατο 19/3/2011
Αιγινίου, 18.00 Νίκη Αιγινίου - Νέα Μουδανιά (Σιδηράς - Τσοπάνογλου)
Σπ. Λούη, 18.00 Οδυσσέας - ΑΕΚ (Κυριοπούλου - Μαρκάτης, Παρ. Γεωργόπουλος)
Βόχας, 18.30 ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - ΣΠΑ Καρδίτσας (Παπασταθόπουλος - Δημάκης)
Μεταμόρφωσης, 19.00 Μεταμόρφωση - Φοίνικας Σύρου (Κουτσής - Κουτσούλας, Παρ. Καλογεροπούλου)
Μίλωνα, 19.00 Μίλων - Γαλαξίας (Αγγελίδης - Οικονόμου)
Αμαλιάδας, 19.00 Κόροιβος - Παναχαϊκή (Σαραβελάκης - Χανδρινός, Παρ. Ιορδανίδης)

Τρένο... ο Φοίνικας και στην Θεσσαλονίκη

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στον Β` γύρο του πρωταθλήματος πέτυχε ο Φοίνικας Σύρου, παραμένοντας στην κορυφή της Α2 βόλεϊ. Μετά την ΑΕΚ, τα Νέα Μουδανιά και την Καρδίτσα, οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου δεν δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν στην Θεσσαλονίκη και τον Γαλαξία και μάλιστα (για ακόμα μία φορά) χωρίς απώλεια βαθμών, με 3-1.

Τα σετ: 18-25, 17-25, 25-22, 17-25

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Γαλαξίας (Γιώργος Γιάτσης): Δημητριάδης Α., Γεροβασιλείου, Παραβισάνος, Κόκκινος, Ποτολίδης, Αποστόλου, Κνάπεκ (λ), Δημητριάδης Θ., Παλέντζας, Βανδώρος, Μούρτζιος
Φοίνικας Σύρου (Νίκος Νεόφυτος): Κουρούπης, Μοσκουέρα, Θάνος, Νικηφορίδης, Ρούσης, Καρανικολάου, Κάπελλας (λ), Αρβανίτης, Μαραγκός, Παπακυριακού, Αγγελίδης.

H Παναχαϊκή... φρέναρε τον Φοίνικα

Παμβοχαϊκός - Μεταμόρφωση 3-1 (25-23, 10-25, 25-19, 25-15)
Ο Παμβοχαϊκός πήρε το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στην Α2 ανδρών, καθώς ως δεύτερος υποδέχτηκε την τρίτη Μεταμόρφωση και κατάφερε να νικήσει με 3-1. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά κατέκτησε δύσκολα το πρώτο σετ και εκείνη του Γιώργου Κουμουνδούρου «απάντησε» με το 1-1 σε ρυθμό... ρελαντί. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και έκαναν το παιχνίδι τους στο 3ο και 4ο σετ, φτάνοντας σε μια πολύτιμη νίκη, αφού ακολουθούν κατά πόδας τον αήττητο Φοίνικα.

Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς): Κατσανεβάκης, Στιβαχτής, Παπαθωμόπουλος, Μαρτίνες, Μπάκας, Μπεκιάρης, Μιχαήλογλου (λ), Σπηλιόπουλος, Βαρδής, Θεοδωρόπουλος, Νούλας, Κατσαούνης.

Μεταμόρφωση (Γιώργος Κουμουνδούρος): Κουμουνδούρος, Νάστας, Αλεξανδρόπουλος, Μήττας, Λένας, Αλεξόπουλος, Χατζηκάλφας (λ), Αδαμόπουλος, Φιλιππαίος, Καπετανόπουλος, Νάστας, Φραγκιαδάκης, Νικητάκης.

Νίκη Αιγινίου - ΑΕΚ 3-2 (25-23, 17-25, 25-17, 19-25, 15-13)

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο Αιγίνιο με τη γηπεδούχο Νίκη να καταφέρνει να πάρει τους δύο βαθμούς στο τάι μπρέικ κόντρα στην ΑΕΚ που ισοφάρισε δύο φορές, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Για άλλη μια φορά, όμως, μετά την πρόσληψη του Κώστα Αρσενιάδη και την ενίσχυση με τον Ιβάνκοβιτς, η «Ένωση» δείχνει να παλεύει τα παιχνίδια.

Νίκη Αιγινίου (Αντώνης Παπαδόπουλος): Αναστασιάδης, Φίνος, Γάτσης, Βασιλάκος, Κρασνιέφσκι, Θολιώτης, Τσιουμπλής (λ), Γεωργόπουλος Β., Μωϋσίδης, Κιοσές.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Χατζηπροδρόμου, Μπουγάς, Ιβάνκοβιτς, Πανδής, Καπίρης, Πελτέκης, Γιουβανάκογλου (λ), Παπαβασιλείου, Χανδρινός, Παυλόπουλος.

Οδυσσέας Αμαρουσίου - Γαλαξίας 0-3 (23-25, 22-25, 21-25)

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Γαλαξίας και μάλιστα κόντρα στον Οδυσσέα που γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα του. Αναμφίβολα πρόκειται για ένα αποτέλεσμα «έκπληξη» που όμως δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα στους φιλοξενούμενους του Γιώργου Γιάτση. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έχασαν έδαφος στην «κούρσα» της πρώτης τετράδας.

Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μάρκος Κωβαίος): Παπαδόπουλος Χ., Κρέτσης, Κούνας, Χριστόπουλος, Μανιόπουλος, Δημητρίου, Αραμπατζής (λ), Χριστοφοράκης.

Γαλαξίας (Γιώργος Γιάτσης): Αποστόλου, Δημητριάδης Α., Γενίτσαρης, Ποτολίδης, Κόκκινος, Γεροβασιλείου, Κνάπεκ (λ), Βανδώρος, Αποστόλου Δ..

ΣΠΑ Καρδίτσας - Νέα Μουδανιά 3-0 (25-18, 25-16, 25-17)

Μπροστά σε 400 οπαδούς της ομάδας, ανάμεσά τους και 60 πιτσιρίκια με γονείς και δασκάλους από δημοτικό σχολείο, ο ΣΠΑΚ επικράτησε εύκολα και γρήγορα των Μουδανιών με 3-0 σετ και παραμένει στα... μεσαία στρώματα της κατηγορίας.

ΣΠΑ Καρδίτσας (Λορένζο Ρόνζι): Νεδιλάκης, Κολτσιάκης, Χήρας, Αλεξίου Φ., Μέινβιλ, Τσολάκος, Τσοπάνογλου (λ), Αλεξίου Θ., Μαλιώρας, Γκανάς.


Νέα Μουδανιά (Βαγγέλης Ροδοβίτης): Αποστόλου, Κατσιαφλάκας, Ίλιτς, Δανάς, Βέλο, Καλαϊτζής, Πάντσιος (λ), Μορές, Τσιάρας, Μυλωνάς.

Παναχαϊκή - Φοίνικας Σύρου 3-2 (17-25, 25-18, 26-28, 25-17, 15-12)
Στην Πάτρα «έσπασε» το αήττητο σερί του Φοίνικα Σύρου. Η Παναχαϊκή επικράτησε με 3-2 σετ και έκοψε βαθμό από την ομάδα του Νίκου Νεόφυτου, που ωστόσο παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά πλέον νιώθει πιο κοντά του τον Παμβοχαϊκό.

Παναχαϊκή (Άρης Αγγελόπουλος): Ρουμελιώτης Μ., Αγγελόπουλος, Βλαχοστάθης, Κοβάτσεφ, Μπασούκας, Ρίαβας, Κόζης (λ), Πεφάνης, Ρουμελιώτης Π., Μαυρομάτης
Φοίνικας Σύρου (Νίκος Νεόφυτος): Κουρούπης, Μοσκουέρα, Νικηφορίδης, Καρανικολάου, Ρούσης, Θάνος, Κάπελας (λ), Αγγελίδης, Παπακυριακού

«Τρίποντο» του Κόροιβου, «διπλό» για τον ΣΠΑΚ

Γαλαξίας - Κόροιβος Αμαλιάδας 1-3 (29-31, 25-23, 21-25, 15-25)
Ντέρμπι ισοδύναμων ομάδων στη Θεσσαλονίκη, με τον Κόροιβο να «καθαρίζει» το παιχνίδι στο τρίτο και τέταρτο σετ. Πέμπτη νίκη για την ομάδα της Αμαλιάδας, πιο χαλημά έμεινε ο γηπεδούχος Γαλαξίας.
Γαλαξίας (Γιώργος Γιάτσης): Μούρτζιος, Κόκκινος, Γενίτσαρης, Παλέντζας, Αποστόλου, Γεροβασιλείου, Κνάπεκ (λ), Δημητριάδης Α., Παραβισάνος, Δημητριάδης Θ., Ποτολίδης, Βανδώρος
Κόροιβος Αμαλιάδας (Παναγιώτης Γκρουμούσας): Αλεξίου, Αναστασίου, Λυκούρεσης, Μεντένιτσα, Καραγκιόζης, Μαδούρας, Αχιλλεόπουλος (λ), Παναγιωταράς, Θανασούλας, Ασημακόπουλος, Μιχαλόπουλος

ΑΕΚ - ΣΠΑ Καρδίτσας 1-3 (25-19, 15-25, 22-25, 16-25)
Ένατη σερί ήττα και δεύτερη με τον Κώστα Αρσενιάδη στον πάγκο της γνώρισε η ΑΕΚ με 3-1 σετ από τον ΣΠΑ Καρδίτσας στο κεκλεισμένων θυρών «Μπάμπης Χολίδης». Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους, αφού μετά το «διπλό» στην Πάτρα επί της Παναχαϊκής, πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς στην Αθήνα, βελτιώνοντας τη βαθμολογική θέση τους.
ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Καπίρης, Μπουγάς, Ιβάνκοβιτς Πανδής, Πελτέκης, Χατζηπροδρόμου, Χανδρινός (λ).
ΣΠΑ Καρδίτσας (Ρόνζι): Νεδιλάκης, Κολτσιάκης, Χήρας, Φ. Αλεξίου, Μέινβιλ,
Τσολάκος, Τσοπάνογλου (λ).

Τρίποντο» για Φοίνικα και Παμβοχαϊκό, ήττα του Μίλωνα στο Αιγίνιο

Κόροιβος Αμαλιάδας - Φοίνικας Σύρου 1-3 (23-25, 25-19, 19-25, 23-25)
Η 9η νίκη για τον Φοίνικα Σύρου είναι γεγονός… Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος βρήκαν αντίσταση στην Αμαλιάδα, ωστόσο κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Κόροιβου χωρίς απώλειες (3-1 σετ) και να παραμείνουν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Όσο για τους γηπεδούχους, δεν μπόρεσαν να κερδίσουν έστω έναν βαθμό και παραμένουν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Παναγιώτης Γκρουμούσας): Αλεξίου, Αναστασίου, Λυκούρεσης, Μεντένιτσα, Καραγκιόζης, Μαδούρας, Αχιλλεόπουλος (λ), Παναγιωταράς.

Φοίνικας Σύρου (Νίκος Νεόφυτος): Κουρούπης, Μοσκουέρα, Τσέργας, Θάνος, Νικηφορίδης, Καρανικολάου, Κάπελλας (λ), Παπακυριακού, Αγγελίδης.


Νίκη Αιγινίου - Μίλων 3-1 (25-22, 15-25, 25-22, 25-16)

Τη μεγάλη έκπληξη πέτυχε η Νίκη κερδίζοντας με 3-1 σετ τον Μίλωνα στο Αιγίνιο και παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε εύκολα σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην είχαν στη σύνθεσή τους τον Χατζηαντωνίου και τον Πανούσο, όμως, έπαιξαν μεταξύ άλλων οι Γκιούρδας και Σαμαράς χωρίς όμως να καταφέρουν να αποτρέψουν την ήττα-έκπληξη. Δύο κάρτες δέχτηκε ο λίμπερο των γηπεδούχων Τσιουμπλής για διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή. Στο τρίτο σετ αντίκρισε την κίτρινη και στο τέταρτο την κόκκινη.

Νίκη Αιγινίου (Αντώνης Παπαδόπουλος): Αναστασιάδης, Φίνος, Ράπτης, Γεωργόπουλος Β., Κρασνιέφσκι, Θολιώτης, Τσιουμπλής (λ), Γκορίδης, Βασιλάκος, Γάτσης, Μωυσίδης.

Μίλων (Χρήστος Ντόζης): Κεχράς, Ιωακειμίδης, Παπαθανασίου, Γκιούρδας, Σαμαράς, Πουλής, Δαρίδης (λ), Δεληπρίμης, Λάιος.


Παμβοχαϊκός - Γαλαξίας 3-0 (25-15, 25-15, 25-15)

Μέσα σε μία ώρα αγώνα ο Παμβοχαϊκός «καθάρισε» την αναμέτρηση με τον Γαλαξία και συνέχισε νικηφόρα την προσπάθειά του στην 9η αγωνιστική, προερχόμενος από την πρώτη ήττα του στη Σύρο. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική με τους γηπεδούχους να είναι κλάσεις ανώτεροι σε όλα τα σετ.

Παμβοχαϊκός (Νίκος Ζαλμάς): Παπαθωμόπουλος, Μαρτίνες, Μπάκας, Μπεκιάρης, Κατσανεβάκης, Στιβαχτής, Μιχαήλογλου (λ), Νούλας (λ).

Γαλαξίας (Γιώργος Γιάτσης): Μούρτζιος, Κόκκινος, Γενίτσαρης, Παλέντζας, Αποστόλου Δ., Γεροβασιλείου, Κνάπεκ (λ).


Μεταμόρφωση - ΑΕΚ 3-1 (25-12, 19-25, 25-15, 25-21)

Επιστροφή στις νίκες για την Μεταμόρφωση με 3-1 σετ επί της ΑΕΚ που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Κώστα Αρσενιάδη, ο οποίος επέστρεψε στην «Ένωση» αντί του Λακασά. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ σε ρυθμούς προπόνησης, όμως, οι φιλοξενούμενοι που είχαν και αρκετό κόσμο μαζί τους συνήλθαν και πέτυχαν την ισοφάριση. Από εκεί και πέρα, όμως, η ανωτερότητα των γηπεδούχων φάνηκε στο τρίτο σετ όπου έγινε εύκολα το 2-1 και το 3-1 έγινε ύστερα από ντέρμπι, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ήταν κοντά στο 15-11, 19-17 και 22-19.

Μεταμόρφωση (Γιώργος Κουμουνδούρος): Φιλιππαίος, Φραγκιαδάκης, Αλεξανδρόπουλος, Καπετανόπουλος, Λένας, Αλεξόπουλος, Χατζηκάλφας (λ), Μήττας, Αδαμόπουλος.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Γιουβανάκογλου, Παυλόπουλος, Πανδής, Καπίρης, Πελτέκης, Χατζηπροδρόμου, Χανδρινός (λ), Μπουγάς, Μεσαλάς.


Οδυσσέας Αμαρουσίου - Μουδανιά 3-0 (25-15, 25-22, 25-23)

Ένα εύκολο πρώτο σετ και από εκεί και πέρα... ντέρμπι στο δεύτερο και το τρίτο για τον Οδυσσέα Αμαρουσίου που κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 3-0 κόντρα στα Μουδανιά που είχαν στον πάγκο τους ως νέο προπονητή τον Βαγγέλη Ροδίτη. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Αμαρουσίου που συνεχίζει να εντυπωσιάζει, ενώ αντίθετα τα Μουδανιά παραμένουν η μόνη ομάδα χωρίς βαθμό στην κατηγορία. 

Οδυσσέας Αμαρουσίου (Μάρκος Κωβαίος): Κρέτσης, Κούνας, Μπαλογιάννης, Μανιόπουλος, Δημητρίου, Παπαδόπουλος Χ., Αραμπατζής (λ).
Νέα Μουδανιά (Βαγγέλης Ροδίτης):
Κατσιαφλάκας, Αποστόλου, Δανάς, Ίλιτς, Βέλο, Πάντσιος (λ), Καλαϊτζής, Καρασαρλίδης. 


Παναχαϊκή - ΣΠΑ Καρδίτσας 2-3 (25-14, 25-17, 19-25, 15-25, 13-15)

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στην Πάτρα με την Παναχαϊκή να φτάνει εύκολα στο 2-0, αλλά να... επαναπαύεται στη συνέχεια και να το πληρώνει με την ανατροπή σε 2-3 από τον ΣΠΑ Καρδίτσας. Οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν μετά το 2-0 και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στην τρίτη σερί νίκη τους.

Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Κοβάτσεφ, Αγγελόπουλος, Μ. Ρουμελιώτης, Μπασούκας, Ρίβας, Βλαχοστάθης, Κόζης (λ.), Ρουμελιώτης, Πεφάνης, Διονυσόπουλος, Πολυχρονόπουλος.

ΣΠΑ Καρδίτσας (Ρόνζι): Φ. Αλεξίου, Χήρας, Μέινβιλ, Γκανάς, Κολτσάκης, Νεδιλάκης, Τσοπάνογλου (λ), Γιαννούσας, Ρέζκ, Τσολάκος.



Η ευκαιρία του Παμβοχαϊκού…

Στην έδρα του Αιγινίου θα δοκιμαστεί το Σάββατο ο πρωτοπόρος Φοίνικας, ενώ ο συγκάτοικός του στην 1η θέση, Παμβοχαϊκός θα έχει πολύ πιο εύκολη αποστολή, καθώς υποδέχεται τα Νέα Μουδανιά.
Θεωρητικά, αμφίρροπα, είναι και τα ματς Οδυσσέας - Παναχαϊκή, Μεταμόρφωση - Γαλαξίας και Κόροιβος - ΣΠΑ Καρδίτσας.

Σάββατο (18/12)
ΓΗΠΕΔΟ
ΩΡΑ
Σ Υ Ν Α Ν Τ Η Σ Η
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ
Αιγινίου
18.00
Νίκη Αιγινίου - Φοίνικας
Κουτσής - Μαυραδάς
------------------
Βόχας
18.30
Παμβοχαϊκός - Νέα Μουδανιά
Τριανταφύλλου - Δημάκης
------------------
Μεταμόρφωσης
19.00
Μεταμόρφωση - Γαλαξίας
Μουλά Λ. - Μενεσλής
------------------
Αμαλιάδας
19.00
Κόροιβος – ΣΠΑ Καρδίτσας
Σταμάτης – Γκολφής
------------------
Μίλων
19.00
Μίλων - ΑΕΚ
Κουτσούλας - Καπάνταης
Βλασσόπουλος
Σπ. Λούη
19.30
Οδυσσέας - Παναχαϊκή
Βουδούρης - Παπαδογούλας
Καλογεροπούλου