ΤΕ Δωδεκανήσου: Πρωτάθλημα βόλεϊ (29 & 30 Ιανουαρίου)

Κατηγορία Γυναικών

Άλλη μια άνετη νίκη για τη γυναικεία ομάδα του ΡΣΦΠ Τελχινίς.
Μόνο ντέρμπι δε θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς το παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή στο Βενετόκλειο ανάμεσα στην πρωτοπόρο Τελχινίδα και τον επί σειρά ετών πρωταθλητή Κλεάνθη. Σε λιγότερο από μία ώρα οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά κατέκτησαν και τα τρία σετ του παιγνιδιού αποδεικνύοντας την αγωνιστική τους υπεροχή.
ΡΣΦΠ Τελχινίς - ΑΕΣ Κλεάνθης 3-0 σετ 59΄ (25-14 σε 18΄, 25-14 σε 20΄και 25-15 σε 21΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Κέλλυ Δαουτοπούλου, Μαρία Βρατσάλη, Φαίη Μίχου, Ελένη Μητροπούλου, Δήμητρα Αλαφάκη, Ελισάβετ Αμορανίτη, Νικολέτα Αλαφάκη, Αφροδίτη Κασταμούλα, Αλεξάνδρα Πάτσα, Νικολέτα Αμορανίτη και Αγγελική Παϊζάνη (λίμπερο)
Κλεάνθης: (Χαρούλα Ελευθεριάδου) Μαρίνα Τζανουδάκη, Αλίκη Σίμου, Στυλιανή Μπουγιούρη, Βαλσαμίνα Τσιράκου,  Χρυσάνθη Μαθιουδάκη, Χρύσα Λιάσκα, Κατερίνα Τζανουδάκη, Εμμανουέλλα Βολονάκη, Μαρία Καζακίδου, Ευμορφία Αγγελή και Μαρία Μαθιουδάκη (λίμπερο).
Διαιτητές ήταν του αγώνα ήταν οι Νίκος Χατζησταυρίδης, Λάζαρος Λαζαράκης, Σάκης Κυπριώτης και Νεκταρία Τριάντου.

Στον άλλο αγώνα του γυναικείου πρωταθλήματος ο τυπικά γηπεδούχος Διαγόρας νίκησε τον Ήλιο στο κλειστό Ιαλυσού με 3-0 σετ.

Γ.Σ Διαγόρας - Α.Σ Ήλιος 3 - 0 σετ σε 51΄ (25-11 σε 20΄, 25-12 σε 14΄, 25-9 σε 17΄)
Γ.Σ Διαγόρας: (Δικαστόπουλος Παν.) Ντιμιτρίεβα Ταμ., Λαγάκη Γ., Gabruseva G., Παναγίδου Χ., Γιαννακάκη Χ., Μπόνη Αγ., Γιώτη Μ., Βαλσαμίδου Χ.
Α.Σ Ήλιος: (Δοξάκης Δημ.) , Στάγκα Στ., Τρύπα Αγγ., Σιανίδου Δημ., Πότσου Ευ., Καραμαρίτη Παν., Παπαδοπούλου Αντ., Μαστρογιάννη Μ., Γιαννοπούλου Σ., Πάζκο Μ., Παναγιώτη Κ., Μουλιάτη Ε
Διαιτητές του αγώνα Πάττας Σάββας, Δόση Ανθ., Χατζησταυρίδης Νικ., Τριάντου Νεκτ.

Κατηγορία Ανδρών
Α.Σ Ήλιος - Α.Ε.Σ Κλεάνθης 0 - 3 σετ σε 51΄ (7-25 σε 15΄, 18-25 σε 17΄, 19-25 σε 19΄)
Α.Σ Ήλιος: (Δ. Δοξάκης), Λάμπος Μ., Λέτσκα Ε., Κύρης Δ., Κόνιαρης Χ., Κόκας Π., Μπιτσάκης Σ., Εμίραλη Ν., Ραπτόπουλος Γ., Καστανάκης Β.
Α.Ε.Σ Κλεάνθης: (Χατζημανώλης Εμ.)  Άμαλλος Ι., Μπάρδης Β., Μαυράκης Κ., Μοσχούς Χ., Χειμωνέττος Ο., Στεργενάκης Κ., Τσουρουνάκης Χ., Χειμωνέττος Ο. , Μακρής Ν.
Διαιτητές ήταν ο  Πάττας Σάββας, Κώστας Τζάνος, Δόση Ανθ.

Κατηγορία Νεανίδων
Ένα σπουδαίο παιγνίδι, αντάξιο της αξίας των δύο αντιπάλων, παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν το Σάββατο στην κερκίδα του κλειστού της Κρεμαστής. Κλεάνθης και Διαγόρας, πιστοποιώντας την άνοδο του βόλεϊ στη Ρόδο, έπαιξαν για περισσότερο από δύο ώρες πολύ καλό βόλεϊ σε έναν αγώνα κρίθηκε δίκαια στο 5ο σετ.
Στα δύο πρώτα σετ η αποφασιστικότητα των αθλητριών του Πάνου Δικαστόπουλου δεν άφησε περιθώρια στον Κλεάνθη να αντιδράσει και όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα ήταν μία επανάληψη της πρώτης αναμέτρησης των δύο ομάδων όπου ο Διαγόρας είχε επικρατήσει στην Τέντα εύκολα με 3-0 σετ.

Στο 3ο σετ όμως οι Παραδεισιώτισσες αφυπνιστήκαν, πίεσαν στο σερβίς και πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή. Κέρδισαν εύκολα τα δύο επόμενα σετ και ‘έστειλαν’ τον αγώνα στο tie brake.
Και εκεί όμως μίλησε η ‘ψυχή του πρωταθλητή’. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-10 οι ‘μικρές’ της Χαρούλας Ελευθεριάδου κατάφεραν, πάλι με όπλο το σερβίς, να ισοφαρίσουν σε 12-12 και τελικά να πάρουν το σετ και τον αγώνα με 15-12.
ΑΕΣ Κλεάνθης - ΓΣ Διαγόρας 3-2 σε 133΄ (15-25 σε 30΄, 21-25 σε 27΄, 25-18 σε 27΄, 25-16 σε 24΄ και 15-12 σε 30΄)
Κλεάνθης: (Χαρούλα Ελευθεριάδου) Χρύσα Λιάσκα,  Χρυσάνθη Μαθιουδάκη, Εμμανουέλλα Βολονάκη, Μαρίνα Τζανουδάκη, Αλίκη Σίμου, Αντωνία Φλεβάρη, Κατερίνα Τζανουδάκη, Καθολική Χατζημιχάλη και Μαρία Μαθιουδάκη (λίμπερο).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: (Δικαστόπουλος Πάνος) Εϊονά Σεχάϊ, Νεφέλη Δικαστοπούλου, Μαριάννα Γρηγοράκη, Λίνα Λαγάκη, Καθολική Μαλλιάκα, Ασημίνα Μαλλιάκα, Παρασκευή Τσιλιμίγκα, Αμαλία Τσιτσιπά, Κατερίνα Αμπραζή, Δικαία Ορφανού,  Ματ. Καραγιάννη και Ταμάρα Ντιμιτρίεβα (λίμπερο).
Διαιτητές ήταν ο  Λάκης Λαζαράκης και η Μαίρη Παπαδούλη.

Κατηγορία Εφήβων

Πίστεψαν περισσότερο στη νίκη οι έφηβοι του Κλεάνθη και κέρδισαν στην έδρα τους με 3-1 σετ τον ΡΣΦΠ Τελχινίς  σε 91΄ (20-25 σε 20΄, 25-22 σε 23΄, 25-16 σε 19΄και 24-26 σε 29΄)
Κλεάνθης: (Μανώλης Χατζημανώλης) Κυριάκος Στεργενάκης, Κων/νος Χειμωνέττος, Μιαούλης Π. Χειμωνέττος, Μιαούλης Γ. Χειμωνέττος, Κών/νος Σταυριάς, Στάμος Μπότσης, Παντελής Καλόψυχος και Βαλάντης Τσουρουνάκης.
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Σταύρος Ρουέττος, Γιώργος Ματθαιόπουλος, Γιάννης Φλεβάρης, Σταμάτης Πελεκάνος, Παναγιώτης Καριοφύλλης, Χρήστος Μακρυαλέας και Μπάμπης Παϊζάνης.