Συνέχισαν νικηφόρα οι «κυανόλευκες»

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Ηρακλής επικράτησε μέσα στην Αθήνα με 3-2 (17-25, 16-25, 27-25, 25-21,18-20) του Μαρκόπουλου. Οι κυανόλευκες ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 0-2 στα σετ. Η άνοδος της αθηναϊκής ομάδας σε συνδυασμό και με τη χαλάρωση που επήλθε στις τάξεις του Ηρακλή βοήθησαν τη γηπεδούχο ομάδα στις λεπτομέρειες να ισοφαρίσει σε 2-2. Τα πάντα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο –πόντο (2-2, 7-5, 10-11, 15-15,18-18) μέχρι και το 18-18. Τελικά το σετ μετά από αλλεπάλληλες παρατάσεις έληξε 18-20 με τις αθλήτριες του Θανάση Στράντζαλη να πανηγυρίζουν την τέταρτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, καθώς ο αγώνας με την ΑΕΛ θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη 18/11.

Στο κυρίως αγωνιστικό κομμάτι αποφασισμένος ο Ηρακλής επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό του φθάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο 0-2. Πανομοιότυπα κύλησε και το τρίτο σετ με τον Ηρακλή να έχει το πάνω χέρι στο σκορ μέχρι και το 14-19. Κάπου εκεί οι κυανόλευκες χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στη γηπεδούχο ομάδα να μειώσει σε 20-21 και να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας σε 1-2.

Η κατάκτηση του σετ έδωσε ώθηση στο Μαρκόπουλο που μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ και ισοφάρισε σε 2-2. Τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ με τον Ηρακλή έστω και δύσκολα να φθάνει στη κατάκτηση του με 18-20 λυγίζοντας τη σθεναρή αντίσταση του Μαρκόπουλου.

Μετά και το τέλος του αγώνα ο Θανάσης Στράντζαλης έκανε λόγο για ένα συναρπαστικό και δύσκολο παιχνίδι. «Ήταν μία πολύ δύσκολη νίκη γιατί όλη την εβδομάδα που μας πέρασε τρεις αθλήτριες της ομάδας μας η Κυριακίδου, η Τοτσίδου, και η Λαζαρίδου ταλαιπωρούνταν από γρίπη. Ξεκινήσαμε καλά και πήραμε τα δύο πρώτα σετ. Στη συνέχεια πάθαμε μπλακ άουτ στο τρίτο σετ και χάσαμε την ευκαιρία να τελειώσουμε τον αγώνα.

Ευτυχώς πήγαν όλα καλά στο τέλος και φύγαμε με τη νίκη που μας διατήρησε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο. Κρατήσαμε το αήττητο και θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι. Έχουμε ένα δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι την Κυριακή με τον Ολυμπιακό το οποίο θέλουμε να κερδίσουμε για να κρατήσουμε το αήττητο. Θέλουμε τη βοήθεια του κόσμου μας για να μπορέσουμε να χτυπήσουμε την πρωτιά. Τα κορίτσια χρειάζονται τώρα τον κόσμο του Ηρακλή».

Για σπουδαία νίκη έκανε λόγο και ο έφορος του γυναικείου τμήματος Βαγγέλης Μπερμπέρογλου καθώς τόνισε: «Είναι μία μεγάλη νίκη. Παρά τις αλλαγές που έγιναν στην ομάδα ο Ηρακλής συνεχίζει και φέτος την καλή του πορεία. Εάν δεν έκαναν λάθη οι διαιτητές θα φεύγαμε με το τρίποντο. Συγχαρητήρια στα κορίτσια. Περιμένουμε τον κόσμο του Ηρακλή στο Κατσάνειο την Κυριακή με τον Ολυμπιακό».

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Λυκούδης): Σαλούστρου 8 (2 άσοι, 4/7 επ., 2 μπλ.), Δρούγκα 7 (2 άσοι, 3/4 επ., 2 μπλ.), Καβαθά 11 (1 άσος, 5/9 επ., 5 μπλ.), Τσίμα 12 (10/34 επ., 2 μπλ.), Κρνιέσεβιτς 21 (2 άσοι, 19/52 επ.), Κόστιτς 12 (1 άσος, 9/36 επ., 2 μπλ.), Κονόμη (λ- 56%) / Κουτσιβίτη 8 (5 άσοι 2/4 επ., 1 μπλ.), Τζούριτς, Λαγουδάκη, Τσαπράλη.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Στράντζαλης): Τοτσίδου 11 (10/25 επ., 1 μπλ.), Κυριακίδου 10 (2 άσοι, 5/10 επ., 3 μπλ.), Μπάρνακ 23 (4 άσοι, 18/46 επ., 1 μπλ.), Λιουλένοβα 18 (1 άσος, 15/32 επ., 2 μπλ.), Ράονιτς 2 (2 μπλ.), Γιακούμπ 13 (6/11 επ., 7 μπλ.), Κελεσίδου (λ- 39%) / Αναγνώστου, Λαζαρίδου.