«Μύρισε» πρόκριση στη Βιέννη

Αυτός ο Ηρακλής μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις την πρόκριση του στο Final Four του CEV CUP. Οι κυανόλευκοι πέτυχαν σπουδαία νίκη στη Βιέννη επί της Χοτβόλει με 0-3 σετ (28-30, 21-25, 22-25), που τους… βάζει με το ένα πόδι στην επόμενη φάση της συγκεκριμένης ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Αν εξαιρεθεί το πρώτο σετ όπου το μετέτρεψε σε θρίλερ, ο Γηραιός ήταν ανώτερος του αντιπάλου και κυριάρχησε σε όλους τους τομείς. Το μπλοκ και το σέρβις αποτέλεσαν κυρίως τα «όπλα» του, ενώ στη μεγάλη αυτή προσπάθεια βοήθησαν και φίλαθλοι της ομάδας που βρέθηκαν στο συγκεκριμένο γήπεδο.
Οι Αυστριακοί προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 2-0, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν πιέζοντας από το σέρβις (2-4), ενώ έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ-άουτ με 7-8. Η Χοτβόλει αντέδρασε κάνοντας το 11-10, όμως ο Γκασπαρίνι έφερε τον Γηραιό μπροστά με 11-12. Το 14-13 έγινε 14-15 με τον άσσο του Γκασπαρίνι ενώ οι άμυνες του Μπαμπαλιούτα βοήθησαν στο να ξεφύγει ο Ηρακλής με 14-16.
Νέος άσσος του Γκασπαρίνι (14-17) ανάγκασε τον προπονητή της Χοτβόλει να πάρει τάιμ-άουτ, ο Κάλα πέτυχε το 16-19 και ο Κραλ διατήρησε τη διαφορά (17-20). Το μπλοκ των κυανόλευκων ανάγκασε τους γηπεδούχους να πάρουν εκ νέου τάιμ-άουτ (19-23), με άσσο μείωσαν σε 21-23 και ο Μπρουκς με τη σειρά του έδωσε οδηγίες στους παίκτες του.
Το λάθος του Κάλα στην υποδοχή έφερε το 22-23, ο Εφραιμίδης μπήκε ως αλλαγή αλλά νέος άσσος πέτυχε το 24-23, με τον Μπρουκς να παίρνει τάιμ-άουτ. Η Χοτβόλει σημείωσε το 25-24 και οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά στο 28-30 χάρη σε δύο συνεχόμενα μπλοκ.
Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-4 χάρη και στους δύο άσσους του Γκασπαρίνι, όμως οι Αυστριακοί ισοφάρισαν (4-4), με τον Γηραιό να περνά μπροστά εκ νέου με 6-8 εξαιτίας του μπλοκ.
Με άσσο η Χοτβόλει ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 11-11, με απόφαση του διαιτητή έκανε το 12-11, αλλά συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων έφεραν το 12-14. Νέος άσσος του Γκασπαρίνι αύξησε τη διαφορά (12-15), οι Αυστριακοί μείωσαν (14-15) και ο Μπάρανεκ έκανε το 14-16.
Ο Κραλ με άσσο πέτυχε το 14-18, ενώ η «σκυλίσια» άμυνα αλλά και οι επιλογές στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στον Ηρακλή να ξεφύγει με 17-21. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-22, ο Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ αλλά ένα ακόμα λάθος έφερε το 20-22. Το μπλοκ όμως του Γηραιού λειτούργησε και πάλι κι έτσι έφτασε στο 21-25 και το 0-2 σετ.
Στο τρίτο σετ η Χοτβόλει προηγήθηκε με 3-1 προσπαθώντας να αντιδράσει, όμως και πάλι το μπλοκ δούλεψε σωστά για τον Ηρακλή, που πέρασε μπροστά με 7-9. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο σε 10-10, αλλά ο Γκασπαρίνι συνέχισε να εκτελεί (10-13), αναγκάζοντας τον προπονητή των Αυστριακών να πάρει τάιμ-άουτ.
Ο άσσος του Μπάρανεκ έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο των κυανόλευκων (12-16), ενώ το μπλοκ συνέχισε το… βιολί του (14-19). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-22 αναγκάζοντας τον Μπρουκς να πάρει τάιμ-άουτ, το οποίο και βοήθησε τους παίκτες του να φτάσουν στο 22-25 και στη σπουδαία νίκη.