Την ήττα με 3-0 γνώρισε στην Εσθονία ο Αρης Μαρμούρης ΑΕ

Δεν κατάφερε ν΄ αποδράσει με το «διπλό» από την πρωτεύουσα της Εσθονίας ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης, γνωρίζοντας την ήττα από την Σέλβερ Ταλίν με 3-0 σετ (25-21, 25-18, 25-17), στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του CEV Cup. Ο αγώνας-ρεβάνς για τους «κίτρινους» είναι την ερχόμενη Τρίτη στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρον, όπου οι παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη θέλουν τη νίκη, προκειμένου να «στείλουν» το ματς στο «χρυσό» σετ, για να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.
Στον αγωνιστικό τομέα, τα πράγματα δεν λειτούργησαν, όπως τα είχαν σχεδιάσει εξ΄ αρχής, οι «κίτρινοι», καθώς αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα πάνω στον φιλέ, με τα ποσοστά τους στην επίθεση να μην είναι τα αναμενόμενα. Ο Γιώργος Οικονομίδης, πάντως, ξεκίνησε με τους Κιόση, Τακουρίδη στο κέντρο, Ρουμελιώτη στη διαγώνιο, Σαρικείσογλου και Ριζόπουλου στα άκρα, τον Τερζή στην πάσα και με λίμπερο τον Μάρκο Σάμαρτζιτς.
Στο πρώτο σετ, η Σέλβερ Ταλίν ήταν αυτή που κρατούσε τα ηνία στο σκοράρισμα, πηγαίνοντας στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με το υπέρ της 8-6, ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο μέχρι το 17-17, όταν κι οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα. Ωστόσο, οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ολική επαναφορά, με τους Εσθονούς να παίρνουν και πάλι τα σκήπτρα, φτάνοντας στην επικράτηση με 25-21 (1-0).
Στο δεύτερο σετ, ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα, που βρέθηκε να χάνει από νωρίς με 5-1 και 15-9,γεγονός που ανάγκασε τον Γιώργο Οικονομίδη ν΄ ανακατέψει την τράπουλα και να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Τζελάτη αντί του Ρουμελιώτη και τον Δημητριάδη αντί του Τερζή. Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να μειώσουν σε 15-12, κάνοντας ένα σερί 0-3, όμως, από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι, φτάνοντας στο 25-18 και στο 2-0 στο παιχνίδι τους.
Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυναμικά στο ματς, προηγούμενοι με 3-2 και 8-7΄στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έγειραν εκ νέου την πλάστιγγα προς το μέρος τους, μετά το ισόπαλο 14-14, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 25-17 και μαζί στο 3-0 στο παιχνίδι.
Τα σετ: 25-21, 25-18, 25-17.
Τα άσχημα ποσοστά των παικτών του στον επιθετικό τομέα ήταν αυτά που, σύμφωνα με τον προπονητή του ΑΡΗ Μαρμούρη, Γιώργο Οικονομίδη, στέρησαν μέχρι ενός σημείου την κατάκτηση της νίκης στους παίκτες του. Ο Έλληνας τεχνικός σε δηλώσεις του τόνισε ότι: «Η Ταλίν έπαιξε, όπως ακριβώς την περιμέναμε και πήρε μία δίκαιη νίκη. Εμείς υστερήσαμε στον τομέα της επίθεσης, σε αντίθεση με τους αντιπάλους μας, που είχαν πολύ καλά ποσοστά, αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσαμε να ισορροπήσουμε καλύτερα το παιχνίδι με κάποια παραπάνω μπλοκ», για να προσθέσει: «Η ομάδα μας, πάντως, έπαιξε σαφώς καλύτερα στο πρώτο και στο τρίτο σετ, η εξέλιξη των οποίων θα μπορούσε να ήταν διαφορετική». Τέλος, ο Γιώργος Οικονομίδης ολοκλήρωσε, λέγοντας: «Δεν είμαστε, πάντως, σε γενικές γραμμές ευχαριστημένοι από την απόδοσή μας, όμως, πλέον οφείλουμε να προσαρμοστούμε στο ματς της Κυριακής με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που είναι και το πιο σημαντικό, καθώς την Τρίτη θα έχουμε την ευκαιρία, δείχνοντας το καλό μας πρόσωπο, να πάρουμε τη νίκη και να διεκδικήσουμε την πρόκριση στο ‘χρυσό' σετ».
Τα σετ: 25-21, 25-18, 25-17
Σέλβερ Ταλιν (Κιλ): Ντένις 7 (4 μπλοκ, 2 άσοι), Κίβισιλντ 4 (4/10 επ.), Μέρεσαρ 16 (13/23 επ., 3 μπλοκ), Πασίτσκι 8 (3/6 επ., 5 μπλοκ), Κουεκάλας 13 (11/23 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 14% άριστες)), Ρόσενμπλατ 10 (6/10 επ., 3 μπλοκ, 62% υπ. - 48% άριστες), Εσνα -λ 67% υπ. 67% άριστες)
Αρης Μαρμούρης ΑΕ (Οικονομίδης): Κιόσης 2 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 3 (2/10 επ., 1 άσο), Ρουμελιώτης 15 (15/33 επ.), Τακουρίδης 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ), Τερζής, Σάμαρζτιτς -λ 83% υπ. - 61% άριστες / Δημητριάδης, Καψαμπέλης, Κοντογιάνης 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Τζελάτης 1 (1/2 επ.)