«Τρίποντο» Ολυμπιακού με την Ογκνιένοβιτς

Σε υγιεινό περίπατο εξελίχθηκε η αναμέτρηση του «Μελίνα Μερκούρη», όπου ο Ολυμπιακός έχοντας στη σύνθεσή του για πρώτη φορά την Μάγια Ογκνιένοβιτς επικράτησε εύκολα του Πειραματικού με 3-0 σετ (25-19, 25-08, 25-11).
Οι «ερυθρόλευκες», που είχαν εκτός της τραυματία Σαββίδου, είχαν σταθερό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με «όπλο» το εξαιρετικό τους μπλοκ και -αν εξαιρεθεί το πρώτο σετ- τα υπόλοιπα τελείωσαν με συνοπτικές διαδικασίες.

Χαρακτηριστικό της διαφοράς δυναμικότητας, αλλά και της εμφάνισης που πραγματοποίησαν οι δύο ομάδες είναι ότι ο Ολυμπιακός πήρε το δεύτερο σετ με διαφορά 17 πόντων μέσα σε 17 λεπτά αγώνα και το τρίτο με 14 πόντους μέσα σε 18 λεπτά.

Να σημειωθεί πάντως, πως η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε μια σημαντική απώλεια καθώς δεν έπαιξε η αρχηγός Χατζηεφραίμογλου λόγω μικροτραυματισμού και η προπονήτρια Μαρία Δεληγιάννη θέλησε να την προφυλάξει.

Έτσι οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα, βελτιώνοντας την βαθμολογική θέση τους, ενώ οι νεοφώτιστες έμειναν στους 4 βαθμούς.