Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3

Με θριαμβευτή τον Ολυμπιακό ολοκληρώθηκε το ντέρμπι των αιωνίων στο κλειστό της Γλυφάδας, όπου οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 3-2 σετ.
Μπροστά σε 1700 περίπου οπαδούς του Παναθηναϊκού, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Χουρκίν Ντεσπέιν (τενοντίτιδα) και με τον Δημήτρη Τζούριτς να ξεκινά το ματς παρόλο που δεν είχε προπονηθεί τις τελευταίες 9 ημέρες (είχε υποστεί διάστρεμμα), ενώ στον αντίποδα με πρόβλημα στο γόνατο αγωνίστηκε ο Ηλίας Λάππας του Παναθηναϊκού.
Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός με το ‘καλημέρα' πήρε το προβάδισμα (0-3) και δεν το έχασε σε κανένα σημείο, αφού οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφερναν ήταν να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής.
Η τελευταία απόπειρα του ΠΑΟ σημειώθηκε στο 15-19 που έγινε 18-19, αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε πάλι με 18-21 και κατέκτησε εύκολα το σετ.
Στο β' σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν κι ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που είχε από την αρχή τη προβάδισμα στο σκορ με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να καλύπτει τις διαφορές.
Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 19-19, αλλά από το 21-20 και μετά έδωσαν τέσσερις πόντους από λάθη (22-20 άουτ Ανδρεάδη, 23-22 χαμένο σερβίς Κοκκινάκης, 24-22 κακή υποδοχή Κοκκινάκη και κόντρα επίθεση Σάκι, 25-23 χαμένο σερβίς Ανδρεάδη).
Στο τρίτο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό όμως να είναι η ομάδα που είχε τα ηνία του αγώνα (3-6, 4-7, 8-10, 12-14, 14-18) και τον Παναθηναϊκό να ‘κυνηγάει' στο σκορ (7-7, 10-10, 14-15, 18-19) και να καταφέρνει τελικά να προσπεράσει για πρώτη φορά με 23-22 (άσος Πανταλέοντα με τη βοήθεια του φιλέ).
Ο αρχηγός του ΠΑΟ έχασε το επόμενο σερβίς (23-23), τον μιμήθηκε όμως ο Γίρι Κραλ (24-23) και στην επόμενη φάση ο Δημήτρης Τζούριτς κάρφωσε άουτ δίνοντας το σετ και το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό.
Στο δ' σετ ο ΠΑΟ έδειξε ικανός να τελειώσει το ματς, αφού προηγήθηκε γρήγορα με 8-5, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα (8-8) για να πάρει αυτός το προβάδισμα (9-10, 12-14) μέχρι το 17-19. Εκεί ο Μαρσέλο Σάκι με προσωπικούς πόντους έκανε το 20-19, αλλά με δική του κακή υποδοχή έγινε το 20-21. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 22-21 (κόντρα επίθεση Γιορντάνοφ), απάντησε ο Ολυμπιακός με κόντρα του Τζούριτς (22-23) και έφτασε πρώτος σε σετ μπολ (23-24 επίθεση Τζούριτς), για να ισοφαρίσει τελικά σε 2-2 χάρις σε μπλοκ του Ανδρεάδη στον Λάππα.
Στο τάι μπρέικ οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 2-5 (άσος Κράλ, τριπλό μπλοκ στον Σάκι), αλλά με δύο λάθη (χαμένο σεβίς Κραλ, υπέρβαση Φιλίποφ) ο ΠΑΟ έκλεισε τη διαφορά (4-5) για να ξεφύγουν όμως και πάλι οι ερυθρόλευκοι με 4-8 (άουτ επίθεση Λάππα, κόντρα επίθεση Τζούριτς).
Ο Ολυμπιακός διατήρησε το +4 μέχρι το 7-11, με τον ΠΑΟ να μειώνει σε 9-11 (κόντρα επίθεση Γιορντάνοφ), αλλά η προσπάθεια του να μην έχει συνέχεια και το ματς να καταλήγει στον Ολυμπιακό.
Στέλιος Καζάζης: «Είχαμε αδικαιολόγητη νευρικότητα από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο του παιχνιδιού αλλά και μια ανυπομονησία να κερδίσουμε που μας γύρισε μπούμερανγκ. Το χειρότερο σημείο μας και κάτι που συνέβη για πρώτη φορά σε τόσο μεγάλο βαθμό ήταν ο συνδυασμό μπλοκ-άμυνα, όπου ήμασταν πάρα πολύ κακοί, κάτι το οποίο το πληρώσαμε στο τέλος. Η παρουσία των οπαδών που σε όλη τη διάρκεια προσπάθησαν να σπρώξουν την ομάδα ήταν εξαιρετική, όπως ήταν και η συμπεριφορά τους στον αντίπαλο. Να είναι σίγουροι ότι όταν έρθει η ώρα θα τους κάνουμε χαρούμενους. Έχουμε ακόμα πολλά να αλλάξουμε και να γίνουμε ακόμη καλύτεροι».
Μπόγιαν Γιορντάνοφ: «Αντιμετωπίζαμε προβλήματα, ο Ηλίας αγωνίστηκε παρότι πονούσε, ο Σάκι ήρθε τώρα στην ομάδα αλλά σίγουρα αυτά δεν είναι δικαιολογίες. Θέλαμε πολύ να κερδίσουμε και το προσπαθήσαμε με όλες τις δυνάμεις. Ο Ολυμπιακός είχε αντίστοιχα προβλήματα, είχε την τύχη με το μέρος του και το αποτέλεσμα «μιλάει» από μόνο του. Στο τέλος της σεζόν, θέλουμε το αποτέλεσμα να είναι με το μέρος μας και να είμαστε εμείς που θα χαμογελάσουμε. Εξάλλου, το πρωτάθλημα είναι πάντα ο στόχος ενός συλλόγου τόσο μεγάλου, όσο είναι ο Παναθηναϊκός. Ωστόσο, αναλαμβάνουμε την ευθύνη γιατί ήταν στα χέρια μας από την αρχή».
Γιάννης Καλμαζίδης: «Είναι μια σημαντική νίκη όχι μόνο βαθμολογικά, αλλά και για την συνέχεια. Θα μας βοηθήσει ψυχολογικά, αφού είδαμε ότι μπορούμε να κερδίζουμε δύσκολα παιχνίδια παρά τα προβλήματα που έχουμε. Κέρδος είναι επίσης και τα παιδιά που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής όπως οι Φιλίποφ, Φράγκος, αλλά σήμερα έπαιξαν εξαιρετικά ενώ πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στον Τζούριτς ο οποίος έσφιξε τα δόντια και αγωνίστηκε»
Δημήτρης Τζούριτς: «Επαιξαν όλα τα παιδιά καλά. Για τον Φιλίποφ ήταν το πρώτο μεγάλο παιχνίδι που παίζει και τα πήγε εξαιρετικά, ο Φράγκος κράτησε την ομάδα στα κρίσιμα σημεία. Δεν νομίζω ότι ξεχώρισα εγώ, αλλά σήμερα κερδίσαμε γιατί παίξαμε σαν ομάδα. Για να είμαι ειλικρινής πάντως, μπήκα πολύ νωρίς σε ματς, χωρίς προπόνηση, αφού χρειαζόμαστε τους βαθμούς και έπρεπε να νικήσουμε. Προσπάθησα να βοηθήσω την ομάδα».
Τα σετ: 21-25, 25-23, 25-23, 24-26, 11-15
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Πετρέας 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Σάκι 14 (12/28 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 37% άριστες), Γιορντάνοφ 22 (22/38 επ.), Ψάρρας 1, Πανταλέων 7 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 12 (10/19 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 40% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (66% υπ. - 34% άριστες)/ Μηνούδης, Ντονάς, Κόβατς, Γκενς

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Φράγκος 16 (14/25 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 18% άριστες), Φιλίποφ 1, Κραλ 15 (9/14 επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ανδρεάδης 7 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 34 (30/54 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 26% άριστες), Κουζούνης -λ 56% υπ. - 35% άριστες) / Κοκκινάκης