Ηρακλής - ΕΑ Πατρών Λουξ 3-2

Όπως στο παιχνίδι του πρώτου γύρου έτσι και σήμερα Ηρακλής και ΕΑ Πατρών Λουξ έλυσαν τις διαφορές τους στα πέντε σετ, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά τη νίκη πήρε ο Γηραιός.
Οι κυανόλευκοι με τον Νίκο Σμαραγδή (8 μπλοκ) για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα ήταν εκπληκτικοί στο ξεκίνημα του αγώνα όπου προηγήθηκαν με 6-0, έφτασαν στο 16-9, αλλά η ΕΑΠ Λουξ ροκάνισε τη διαφορά (16-13, 19-18) έχοντας χαμένη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 20-19 (μπλοκ σε Ντέιβινσον) και το σετ να τελειώνει 25-22.
Οι Αχαιοί απάντησαν στο β' σετ, το οποίο κατέκτησαν με σχετική ευκολία για να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα ο Γηραιός στο τρίτο και να φτάσουμε στο δραματικό δ' σετ. Η ΕΑΠ Λουξ είχε από την αρχή το προβάδισμα (2-6) μέχρι το 18-20, το οποίο έγινε 22-20, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 22-22 (άουτ Κράβαρικ) και στο 23-22 απάντησαν με νέο σερί 0-3, οδηγώντας το ματς στο 5ο σετ.
Εκεί υπήρχε μάχη μέχρι το 6-7, με τον Ηρακλή να ξεφεύγει 10-7 και να καθαρίζει το παιχνίδι.
Είναι πολύ σημαντική νίκη γιατί ήταν ένα περίεργο παιχνίδι. Αρχίσαμε καλά, αλλά είχαμε προβλήματα στην υποδοχή στη συνέχεια, τα οποία διορθώσαμε, αλλά στο δ' σετ αντί να τελειώσουμε το ματς με τα λάθη μας πήγαμε στο 5ο σετ. όπου ευτυχώς πήραμε τη νίκη. Ξέραμε ότι η ΕΑΠ δεν είχε τίποτα να χάσει κι εμείς πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ότι όλα τα παιχνίδια μας θα είναι ντέρμπι», τόνισε ο Φρέντι Μπρουκς για να συμπληρώσει ο Βασίλης Κουρνέτας: «Είχαμε κάποια νεκρά σημεία ιδιαίτερα στην αρχή, αλλά κυρίως στο 6-7 του 5ου σετ κι αυτό δεν επιτρέπεται να συμβαίνει σε ματς κόντρα στον Ηρακλή. Ηταν θέμα διάρκειας η σημερινή ήττα. Το φετινό πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος και δεν μπορείς να προδικάσεις τίποτα, οπότε έχει δρόμο ακόμη για την τετράδα»
Τα σετ: 25-22, 21-25, 25-18, 23-25, 15-12
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Όουενς 8 (8/16 επ., 75% υπ. - 75% άριστες), Σμαραγδής 16 (8/16 επ., 8 μπλοκ), Προύσαλης 4 (3/5 επ.), Γκόρτσανιουκ 19 (18/35 επ., 57% υπ. - 50% άριστες), Μπίλινγκς 21 (18/39 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ (77% υπ. - 65% άριστες) / Εφραιμίδης Ν., Χαραλαμπίδης, Κιρόγκα 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 67% άριστες), Κράβαρικ 8 (4/7 επ., 3 μπλόκ, 1 άσο), Πιπέργιας.
ΕΑΠ ΛΟΥΞ (Χριστόπουλος): Ντέιβινσον 22 (21/47 επ., 53% υπ. - 37% άριστες), Σουλτανόπουλος 13 (10/21 επ., 2 μπλοκ), Κουρνέτας 2, Μαντέκας 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 87% υπ. - 61% άριστες), Ντορνέλας 14 (13/40 επ., 1 μπλοκ), Σικέιρα 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ), Στεφάνου -λ 86% υπ. - 64% άριστες), Αντρεζίνια 1 (1/6 επ., 61% υπ. - 44% άριστες), Λιβαθηνός 1, Χριστοφορίδης