ΑΟ Κηφισιάς - Απόλλων Καλαμαριάς 3-2

Για την Κηφισιά έχει γίνει πλέον συνήθεια το να ολοκληρώνει τους αγώνες της στα 5 σετ κι έτσι δεν αποτελεί είδηση ότι ο αγώνας με την Καλαμαριά με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague κρίθηκε στο τάι μπρέικ.
Η είδηση βέβαια είναι ότι ο ΑΟΚ με αυτή του τη νίκη (παρά τις απουσίες των Νανγκά, Μπέλλου) έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής, αφού πλέον βρίσκεται στο +9 από τον Επίκουρο ISS και την 11η θέση της βαθμολογίας.
Στο πρώτο σετ είχαμε μάχη μέχρι το 17-16, το οποίο έγινε 21-16 με συνεχόμενα λάθη από τον Απόλλωνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο β' σετ όταν μετέτρεψαν το 6-4 σε 7-15, ισοφαρίζοντας εύκολα σε 1-1.
Στο τρίτο σετ ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 17-19 και 22-23, ο ΑΟΚ ισοφάρισε 23-23 και με δύο μπλοκ του Ντάνγκουμπιτς έκανε το 25-23, όμως το ματς δεν είχε τελειώσει αφού ο Απόλλωνας στο 17-18 του δ' σετ, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων, ξέφυγε με 17-22 και το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ ο Απόλλων είχε σταθερά το προβάδισμα καταφέρνοντας να προηγηθεί με 8-11, αλλά αρχικά ο Γιάρμοχ ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσια (13-13) και κατόπιν ο Ντάνγκουμπιτς διαμόρφωσε το τελικό 15-13 (με μπλοκ στον Παπαδημητρίου ο Σέρβος έκανε το 13-12 και με δικό του άσο τελείωσε το ματς»
«Το ξέραμε ότι ο Απόλλων είναι μια μαχητική ομάδα και στα δύο σετ που χάσαμε πραγματικά μας κέρδισε με την απόδοση της. Στο 5ο σετ ήταν οριακά τα πράγματα, όμως είναι καλό που κερδίσαμε. Είναι σημαντικοί οι δύο βαθμοί, θα μας φύγει το μεγάλο άγχος για την παραμονή και πιστεύω θα παίξουμε καλύτερα από δω και πέρα», τόνισε ο Σωτήρης Δρίκος με τον Χρήστο Πάτρα να συμπληρώνει: «Χάσαμε γιατί πληρώσαμε το άγχος μας. Εμείς δεν έχουμε παίκτες οι οποίοι έχουν την εμπειρία από τέτοια οριακά ματς. Πάντως κι ο ένας πόντος που πήραμε είναι σημαντικός, αφού ήρθε απέναντι σε μια ομάδα που παίζει πολύ καλά τον τελευταίο καιρό».
Τα σετ: 25-29, 26-25, 25-23, 20-25, 15-13
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Δρίκος): Νικολάκης 1, Καλαϊτσίδης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ντάνγκουμπιτς 21 (11/16 επ., 4 άσοι, 6 μπλοκ), Ιωάννου 17 (12/35 επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Καριπίδης 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, , 57% υπ. - 29% άριστες), Γιάρμοχ 20 (17/45 επ., 3 άσοι, 63% υπ. - 50% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 66% υπ. - 50% άριστες) / Καρακίτσος, Παπαγγελόπουλος 6 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Γεώργας
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πάτρας): Άλεξιτς 12 (7/9 επ., 4 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 9 (9/17 επ., 58% υπ. - 36% άριστες), Παπαϊακώβου 5 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου 16 (16/30 επ., 69% υπ. - 46% άριστες), Μποζίδης 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Γκορμπάτκοφ 21 (20/49 επ.), Καραγιάννης -λ (49% υπ. - 27% άριστες)/ Στίγνκας 1, Γκεοργκίεφ.