Ανατροπή και... νίκη-θρίλερ του ΠΑΟΚ επί του Άρη

Με ένα αγώνα θρίλερ, που θύμισε έντονα το περσινό αντίστοιχο ματς, άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2010-2011, που βρήκε τον ΠΑΟΚ να κατακτά μια πολύ σημαντική νίκη στην έδρα του Αρη Μαρμούρης ΑΕ.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ, είχαν στη διάθεση τους 9 ματς μπολ, αλλά αυτός που πανηγύρισε στο φινάλε ήταν ο Δικέφαλος. Η πρώτη ανατροπή στο ματς πάντως έγινε από τον Αρη, αφού αν και βρέθηκε να χάνει στο α' σετ με 18-21, το κατέκτησε με 26-24, ενώ στο β' μετά το 17-15 ο Νίκος Ρουμελιώτης ήταν πραγματικά ασταμάτητος...

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε σε εκείνο το σημείο, αφού με τον ΓΟυίντερ στην πάσα κι έχοντας πλέον πολύ καλύτερη υποδοχή (αλλά και εξαιρετική άμυνα) η ομάδα του Γιάννη Μέλκα, ισοφάρισε σε 2-2 με σχετική ευκολία για να ακολουθήσει ένα 5ο σετ γκραν γκινιόλ. Ο Αρης έφτασε στο πρώτο ματς μπολ χάρις στις κίτρινες κάρτες που έδειξε ο κ. Ράπτης σε Μπόγιτς, Τακουρίδη, αλλά έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 19-18 όταν ο Μπόγιτς σταμάτησε με μπλοκ την επίθεση του Ρουμελιώτη.

Ο Αχαιός αν και πρώτος σκόρερ του Αρη αποδείχθηκε μοιραίος, καθώς στο 22-22, κάρφωσε άουτ, δίνοντας το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, ενώ με δική του άουτ επίθεση διαμορφώθηκε και το τελικό 23-25.
«Μας έλειψε η διάρκεια στη θέληση και την πίστη, ιδιαίτερα στο 3ο σετ, ενώ στο δ' ο ΠΑΟΚ έπαιξε καταπληκτική άμυνα», είπε μετά το ματς ο Γιώργος Οικονομίδης και συμπλήρωσε: «Δεν πιστέψαμε ότι τελείωσε το παιχνίδι στο 2-0 αλλά χάσαμε τις ευκαιρίες που μας παρουσιάστηκαν. Πλέον ο στόχος για την τετράδα είναι πολύ δύσκολος».

Στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Μέλκας σημείωσε: «Είχαμε πίστη ενέργεια και πάθος. Η είσοδος του Γούιντερ άλλαξε το παιχνίδι. Το μυστικό για την ανατροπή ήταν αυτό, αφού πάντα παίζουμε για τη νίκη. Μετά τις 6 πρώτες νίκες κάναμε μια κοιλιά γιατί πιστέψαμε ότι γίναμε υπερομάδα. Σήμερα αποδείξαμε ότι ένα ματς δεν τελειώνει αν δεν πάρεις τον τελευταίο πόντο. Είναι σημαντική νίκη, αλλά ο δρόμος για την τετράδα είναι ακόμη ανοικτός».