Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παίδων: Θρίαμβος της Εθνικής επί της Πολωνίας

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Εθνική ομάδα Παίδων στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Τουρκίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε... φύλλο και φτερό την Πολωνία την οποία κέρδισε με 3-0 (25-19, 25-18, 25-18) στο «Baskent».
Η ομάδα του Μάκη Δημητριάδη έπαιξε εξαιρετική άμυνα (68%-43% άριστες στην υποδοχή, 25 άμυνες και 7 σπασίματα στο μπλοκ και 2 πόντους από μπλοκ) και έχοντας μπροστάρη στο σκοράρισμα τον Μενέλαο Κοκκινάκη που ήταν ασταμάτητος με 19 πόντους και 61% αποτελεσματικότητα, έφτασε στην μεγάλη αυτή νίκη.
Έτσι πήρε τους 3 πρώτους της πόντους στον 2ο όμιλο και αύριο στις 14:00 πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία για το ματς της 2ης αγωνιστικής κόντρα στην Γερμανία. Αυτή η νίκη σημαίνει πολλά για την Ελλάδα, αφού κατά μεγάλο ποσοστό τις εξασφαλίζει μία θέση στην οχτάδα, αν είναι στοιχειωδώς σοβαρή στα υπόλοιπα 4 ματς του ομίλου.
Στο αγωνιστικό μέρος η Ελλάδα δεν άφησε περιθώρια για αμφισβήτηση της υπεροχής της από μία μεγάλη σχολή όπως η Πολωνία. Στο 1ο σετ το 12-12 έγινε 12-15 και στην συνέχεια 13-18 με τον Κοκκινάκη στη γραμμή του σέρβις. Στο 2ο σετ ο Λιόντας που ήταν επίσης καθοριστικός πήγε στη γραμμή του σέρβις και με τα καλά του χτυπήματα, σε συνδυασμό με τα λάθη των Πολωνών το σκορ από 8-7 έγινε 8-14 με 7-0 σερί.
Στη συνέχεια μπήκε και ο Πρωτοψάλτης στο ματς που έδωσε πολλές βοήθειες και έτσι και το 2ο σετ έληξε υπέρ της Ελλάδας. Στο 3ο ξανά ο Λιόντας πήγε στο σέρβις στο 6-8 και έκανε τη ζημιά με την Εθνική να φτάνει στο 7-12 με δικό του άσο. Στην συνέχεια το σκορ ξέφυγε (10-17, 11-18) και σε εκείνο το σημείο τα σερβίς του Καζίνσκι ξαναέβαλαν τους Πολωνούς στο ματς (15-18), όχι όμως για πολύ, καθώς ένα νέο επιμέρους σκορ 4-1 έβαλε τέλος στα όνειρα τους.
Τα σετ: 19-25, 18-25, 18-25
ΠΟΛΩΝΙΑ (Ματσέι Ζέντελ): Νοβακόφσκι 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ), Μουζάι 7 (3/13, 1 ασο, 3 μπλοκ), Μούχα 1, Στόλτς 5 (5/13, υπ. 59%-35% άριστες), Λαπσίνσκι 6 (1 ασο, 5/16, 50%-50%), Βολάνσκι 2, Βος (λ, 63%-21%)/ Γκρέτσνικ 1, Καζίνσκι 3 (3/8, 73%-45%), Λούκασικ 3 (3/13, 58%-33%), Ορζικ 3 (3/13, 58%-33%), Γιάνουτς.
ΕΛΛΑΔΑ (Μάκης Δημητριάδης): Δαλακούρας 12 (11/23 1 ασο), Κοκκινάκης 19 (19/31, 56%-44%), Λιόντας 3 (1/2, 2 άσους), Στίνγκας 7 (5/7, 1 ασο, 1 μπλοκ), Μαδούρας 3 (2/2, 1 ασο), Κουμεντάκης 5 (5/18, 79%-57%), Ζήσης (λ, 67%-33%)/ Πρωτοψάλτης 1 (67%-33%), Τζιουμάκας 1, Σκαρλατίτης.
*Αξίζει να σημειωθεί και το ψυχολογικό... ντοπάρισμα που έπαιρναν οι διεθνείς μας από τους περίπου 20 Έλληνες που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Baskent», οι περισσότεροι εκ των οποίων είναι συγγενείς τους.