Ολυμπιακός-Ηρακλής 3-0

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το πρωτάθλημα με το απόλυτο νικών (3-0 των Ηρακλή). Ούτε τα τεράστια οικονομικά προβλήματα, που αντιμετώπισε καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν και ακόμα δεν έχουν λυθεί, ούτε οι αποχωρήσεις παικτών και προπονητή μεσούσης της περιόδου που διατάραξαν την ισορροπία στο ρόστερ του, ούτε το ότι μπήκε με μειονέκτημα έδρας στους τελικούς έχοντας πριν αποκλείσει σε δύο απίστευτα σε εξέλιξη ματς τον Παναθηναϊκό (από 0-2 σετ νίκη με 3-2), ούτε το ότι στον δεύτερο τελικό στη Μίκρα έπαιξαν σχεδόν όλοι οι παίκτες με συμπτώματα τροφικής δηλητηρίασης, δεν στάθηκε ικανό να ανακόψει τον Ολυμπιακό από την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος. Σε μια χρονιά γεμάτη δυσκολίες, οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να πάνε κόντρα στα πάντα, διατηρώντας την Δευτέρα (02/05) τα σκήπτρα τους στην Α1 για τρίτη σερί χρονιά και 25η στην ιστορία τους, πανηγυρίζοντας παράλληλα με το σπαθί τους το νταμπλ.
Όλα αυτά μετά τη νέα επικράτηση επί του Ηρακλή, με 3-0 σετ στο άδειο από κόσμο λόγω τιμωρίας κλειστό του Ρέντη, που έκανε το 3-0 νίκες στη σειρά και τους έχρισε δίκαια και πανάξια πρωταθλητές. Όσον αφορά τον “γηραιό”, είχε μεν το αβαντάζ έδρας αλλά πέραν τούτου τίποτα. Παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και “υποκλίθηκε” φυσιολογικά στην ξεκάθαρη ανωτερότητα του αντιπάλου του. Ο “γηραιός” έδειξε στο ξεκίνημα του πρώτου σετ σοβαρός και συγκεντρωμένος. Με τον Μπαμπαλιούτα να είναι ο λίμπερο στη βασική σύνθεση και να συμμαζεύει την υποδοχή και τον Κιρόγκα να βοηθάει τον Μπίλινγκς στην επίθεση, ο Ηρακλής είχε τον έλεγχο, ωστόσο όταν οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν να μπαίνουν στο κλίμα του αγώνα, η κατάσταση άλλαξε. Με αιχμή το σερβίς και τους Τζούριτς και Ντεσπέιν να ηγούνται στην επίθεση, πέτυχαν πέντε σερί πόντους, πήραν κεφάλι με 13-9 και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα στη συνέχεια έκαναν το 25-21. Το δεύτερο σετ είχε περισσότερο σασπένς. Παίζοντας έξυπνα και πιο οργανωμένα από πριν, αποφεύγοντας το μπλοκ του αντιπάλου τους, περιορίζοντας τα λάθη κυρίως από το σερβίς, με τον Κιρόγκα να είναι σε καλή μέρα και τον Κράβαρικ να δίνει λύσεις, οι Θεσσαλονικείς πάτησαν γκάζι μετά το 14-14. Ξέφυγαν με 20-15 αλλά οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τον Ντεσπέιν να παίρνει και πάλι μπροστά και τον Γιαμπλόνσκι στο σερβίς, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 6-0, έφτασαν στο σετ μπολ με 24-23 και στην δεύτερη ευκαιρία που είχαν έδωσαν τέλος στο σετ με 26-24, αφήνοντας...σύξυλο τον αντίπαλο τους. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός με ανεβασμένη ψυχολογία και απέχοντας πλέον ένα σετ από τον τίτλο, πήρε κεφάλι με 11-8 και 20-13. Τα σημάδια χαλάρωσης που έδειξε στη συνέχεια, βοήθησαν τον Ηρακλή να μειώσει σε 20-17, ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” για λίγο...ξαπόστασαν και ξανά προς τη δόξα τράβηξαν, κατακτώντας με 25-19 τον πολυπόθητο τίτλο. Τα σετ: 25-21, 26-24, 25-19.