Eurovolley - Ευρωβόλεϊ 2011: Ο Ιβάν Μίλκοβιτς οδήγησε την Σερβία στην 4άδα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιβάν Μίλκοβιτς (29 πόντους με 68% στην επίθεση έχοντας μόλις 2 λάθη!!!), η Σερβία κέρδισε πολύ δύσκολα τη Γαλλία με 3-1 (32-30, 25-20, 23-25, 26-24) σε ένα πραγματικά δραματικό παιχνίδι (με εξαίρεση το β' σετ).
Οι Γάλλοι είχαν στη χειρότερη του βραδιά τον Ερβίν Νγκαπέ (14/39 επιθέσεις με 4 λάθη και 9 μπλοκ!), αλλά έμειναν στη διεκδίκηση του αγώνα χάρις στο δικό τους διαγώνιο, καθώς ο Ρουζιέ είχε 25 πόντους με 58% στην επίθεση (23/40, αλλά με 8 λάθη), αλλά και τον Τουιά που έκανε απίθανο ματς (74%-52% στην υποδοχή, 70% με 14/20 στην επίθεση).
Η ομάδα του Φιλίπ Μπλεν πλήρωσε την απώλεια του α' σετ, όταν προηγήθηκε με 16-12, αλλά η Σερβία ισοφάρισε 16-16 κι αφού έσωσε τέσσερα σετ μπολ, στη δική της τέταρτη ευκαιρία έκανε το 1-0. Οι Σέρβοι πιο εύκολα έφτασαν στην κατάκτηση του β' για να ακολουθήσουν δύο πραγματικά θρίλερ.
Στο γ' η Σερβία πήγε για νέα ανατροπή όταν το εις βάρος της 20-16 και 22-18, έγινε 22-21 (άσος Ούρος Κοβάσεβιτς), αλλά ο Ρουζιέ έκανε το 25-23...
Στο δ' η Σερβία ξέφυγε 17-13, αλλά οι άμυνες των Γάλλων έδωσαν νέο ενδιαφέρον, (17-16) με τους τρικολόρ να μετατρέπουν το 24-22 σε 24-24, αλλά οι δύο αναπάντητοι πόντοι των Σέρβων έδωσαν τέλος στην αγωνία.
Οι συνθέσεις::
Σερβία (Κολάκοβιτς): Κοβάσεβιτς Ν. 17, Πέτκοβιτς, Στάνκοβιτς 9, Νίκιτς 7, Μίλκοβιτς 29, Ποντράσιανιν 10, Ρόσιτς -λ 20% υπ. / Κοβάσεβιτς Ο. 2, Τέρζιτς, Μίτιτς, Ράσιτς,
Γαλλία (Μπλεν): Τρέφλ 7, Ρουζιέ 25, Βαντελό 4, Πουζόλ 1, Νγκαπέ 16, Τουϊά 14, Εξιγκά 56% υπ. / Τονιουτί 1, Λινέ, Λαφίτ