Άρης Μαρμούρης ΑΕ - ΕΑ Πατρών 2-3

Οι παραδόσεις (παλιές και νέες) τηρήθηκαν στο ακέραιο, αφού ο Άρης έπαιξε τρίτο συνεχόμενο τάι μπρέικ στην έδρα του και ηττήθηκε για δεύτερη σερί φορά παρόλο που προηγήθηκε με 2-0 σετ, ενώ η ΕΑΠ έφυγε νικήτρια από την Θεσσαλονίκη για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.
Στο ξεκίνημα του αγώνα έγινε της... ανατροπής, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0, η ΕΑΠ απάντησε με καλό μπλοκ και πέρασε με 5-4, για να βρεθούν οι Αχαιοί στο +3 (8-11) με νέο καλό σερί στο μπλοκ. Η απάντηση του Άρη Μαρμούρης ΑΕ ήρθε άμεσα, αφού η ΕΑΠ έδωσε εύκολους πόντους έχοντας προβλήματα στην υποδοχή με το σκορ να γίνεται 12-12, 16-14 και την ΕΑΠ να διατηρεί επαφή μέχρι το 20-18. Νέα λάθη από τους φιλοξενούμενους έφεραν τον Άρη μπροστά με 23-18 και το σετ έληξε χωρίς άλλες ανατροπές.
Στο β' σετ ο Άρης Μαρμούρης χάρις στα σερβίς του Σαρικεΐσογλου μετέτρεψε το 4-4 σε 9-4 και λίγο αργότερα με άουτ του Ασπιώτη έφτασε στο 11-5, όμως η ΕΑΠ και πάλι χάρις στο μπλοκ της άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά... Μείωσε αρχικά σε 11-7, πλησίασε σε 12-10 και ισοφάρισε 14-14 με δύο συνεχόμενο μπλοκ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 18-15, αλλά με διπλή μπαλιά του Παλέντζα η ΕΑΠ μείωσε 20-19, για να γίνει το 22-19 με κόντρα επίθεση του νεαρού διαγώνιου και ο Άρης να διατηρήσει αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ.
Στο γ' σετ οι Αχαιοί πήραν από την αρχή ένα προβάδισμα δύο πόντων (4-6) που το διατήρησαν μέχρι το 14-16. Κι από τη στιγμή που ο Άρης Μαρμούρης δεν μπόρεσε να κλείσει τη διαφορά, παρά τις ευκαιρίες που είχε, ήρθε το καλό φλοτ σέρβις του Μαντέκα για να ‘καθαρίσει' το σετ καθώς το σκορ έγινε 14-23 (!).
Αυτή η εξέλιξη έδωσε ψυχολογική ώθηση στους Αχαιούς, που μετέτρεψαν γρήγορα το 6-4 σε 6-7 και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα... Ο Περσιανλής έριξε στο παιχνίδι τον Ριζόπουλο αντί του Παλέντζα, προσβλέποντας σε βελτίωση της υποδοχής (με τον Κυριακιδη να παίζει για δύο θέσεις το ρόλο του διαγώνιου), αλλά το τρικ δεν του βγήκε κι η ΕΑΠ έχοντας συνέχεια αέρα 2,3 πόντων έφτασε στην ισοφάριση.
Κι η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 5ο σετ, όπου ο Άρης Μαρμούρης προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά με 1-0, για να ξεφύγει η ΕΑΠ 1-3 και πάρει το καθοριστικό προβάδισμα στο 8-8. Το 8-9 έγινε με χαμένο σερβίς του Παλέντζα για να ακολουθήσουν δύο μπλοκ του Μακρυγιάννη για το 8-11, χωρίς οι γηπεδούχοι να μπορέσουν να καλύψουν ξανά τη διαφορά.
«Είναι θέμα εμπιστοσύνης. Ξέρουμε ότι μας λείπει ο Μπαρούτοφ, αλλά δεν μπορεί για δύο σετ να λειτουργούμε σωστά και μετά να δείχνουμε αυτό το πρόσωπο. Δε νομίζω ότι μπορούμε να βρούμε λύσεις αν συνεχίσουμε έτσι», είπε εμφανώς απογοητευμένος μετά το ματς ο Γιώργος Περσιανλής και κατέληξε: «Αν χάσεις ένα παιχνίδι με 3-0 μπορείς να βρεις πολλές αιτίες για την ήττα. Όταν χάνεις όμως για δεύτερη φορά ενώ προηγείσαι με 2-0 δεν μπορείς να βρεις εύκολα εξήγηση».
Στον αντίποδα ο Γιώργος Χριστόπουλος δεν μπορούσε να κρύψει την ικανοποίηση του για την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του.
«Έχουμε νέα παιδιά, ήμασταν ανταγωνιστικοί και στα προηγούμενα παιχνίδια, οπότε ήταν θέμα χρόνου να βρούμε την απαραίτητη αυτοπεποίθηση», είπε αρχικά ο Αχαιός τεχνικός και κατέληξε: «Είναι μια μεγάλη νίκη που θα μας βοηθήσει ψυχολογικά... Κάναμε πολλά λάθη στα δύο πρώτα σετ, αλλά μετά ηρεμήσαμε, αρχίσαμε να πιέζουμε στο σερβίς, βγάλαμε έξω τον πρώτο χρόνο του Άρη και λειτούργησε ξη τακτική μας».
Τα σετ: 25-19, 25-21, 16-25, 21-25, 11-15
Άρης Μαρμούρης ΑΕ (Περσιανλής): Τερζής 2 (2 μπλοκ), Παλέντζας 20 (20/34 επ.), Τακουρίδης 18 (12/17 επ., 5 μπλοκ), Κιόσης 13 (12/18 επ., 1 άσο), Σαρικεΐσογλου 19 (18/32 επ., 52% υπ. - 31% άριστες), Κυριακίδης 7 (6/14 επ., 1 άσο, 67% υπ. - 58% άριστες), Σάμαρτζιτς 81% υπ.- 54% άριστες) / Ριζόπουλος, Κυπριανός
ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Μαντέκας 7 (5/15 επ., 2 άσοι, 64% υπ. - 41% άριστες), Γιάνοσικ 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Παπαδόπουλος Τζ, 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Γιούριστς 15 (8/15 επ., 7 μπλοκ), Ασπιώτης 29 (26/42 επ., 3 μπλοκ), Πινκ 18 (15/22 επ., 3 μπλοκ, 57% υπ. - 38% άριστες), Αχιλλεόπουλος -λ 62% υπ. - 48% άριστες) / Παπαδόπουλος Π., Μακρυγιάννης 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ)