Ο Φοίνικας Σύρου κατέκτησε το League Cup 2011

Ο Φοίνικας Σύρου έγραψε ιστορία καθώς κατέκτησε το League Cup 2011 και πανηγύρισε τον πρώτο του τίτλο στη μεγάλη κατηγορία. Οι «Πειρατές» του Νίκου Νεόφυτου, στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο «Δ. Βικέλας» επικράτησαν με 3-0 του Απόλλωνα Καλαμαριάς που γνώρισε την πρώτη του ήττα στη διοργάνωση.

Το τελικό σκορ μπορεί να προδιαθέτει για μια εύκολη επικράτηση του Φοίνικα, όμως η αλήθεια είναι ότι αυτό ισχύει μόνο για το πρώτο σετ, αφού στη συνέχεια έγινε μεγάλη μάχη με τον Απόλλωνα να αποδεικνύει ότι η πορεία του στη διοργάνωση δεν ήταν τυχαία, αλλά στο φινάλε μέτρησε η ποιότητα των γηπεδούχων.
Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, αφού όλα κρίθηκαν στο δίπτυχο σερβίς - υποδοχή. Το σερβίς του Φοίνικα δημιούργησε πολλά προβλήματα στην πρώτη μπάλα του Απόλλωνα, με τους παίκτες του Πάτρα να διατηρούν επαφή με το σκορ μέχρι το 7-5, το οποίο μετατράπηκε σε 10-5.
Η διαφορά έφτασε στο +7 (14-7 με μπλοκ του Ντάνγκουμπιτς στον Τζελάτη), αφού ο Απόλλωνας πέρα από τη δική του κακή υποδοχή δεν μπορούσε να πιέσει καθόλου στο σερβίς κι έτσι το σετ κύλησε εύκολα για τους γηπεδούχους.
Ο τελικός άναψε για τα καλά όμως στο β' σετ όταν ο Απόλλωνας μπήκε στο παιχνίδι παρουσιάζοντας ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 6-4, αλλά το σκορ έγινε 7-8 με άουτ του Θάνου κι η Καλαμαριά έφτασε στο 8-11 με μπλοκ του Στίγγα στον Νικηφορίδη. Από εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Πάτρα διατηρούσαν σταθερά μια διαφορά δύο πόντων μέχρι το 21-23. Ο Ντόκιτς με επίθεση έκανε το 22-23 κι αμέσως μετά είχαμε μπλοκ του Νικηφορίδη στον Ουσίλιανιν και κόντρα επίθεση του ίδιου για το 24-23, όμως στην επόμενη φάση κάρφωσε άουτ σπαταλώντας το πρώτο σετ μπολ. Δεν έγινε το ίδιο όμως και στο δεύτερο σετ μπολ καθώς ο Ντόκιτς μετά από κακή υποδοχή τελείωσε το σετ στο 26-24.
Το αρχικό 4-1 στην έναρξη του γ' σετ δημιούργησε την αίσθηση ότι όλα θα κυλήσουν εύκολα, αλλά η Καλαμαριά η αλήθεια είναι ότι πάλεψε μέχρι το τέλος. Ισοφάρισε γρήγορα σε 5-5 (μπλοκ Μπόγιοβιτς σε Ντόκιτς) και παρόλο που βρέθηκε πάλι στο -4 (9-5 άσος Ντάνγκουμπιτς) πλησίασε στον πόντο (9-8) και ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 17-15. Το μπλοκ του Ντόκιτς στον Παπαδημητρίου (19-15) ήταν καθοριστικό, με τον Σέρβο διαγώνιο να φέρνει τον Φοίνικα σε ματς μπολ (24-19) και τον Ντάνγκουμπιτς με μπλοκ στον Στίγγα να τελειώνει το ματς, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στις κερκίδες.
Τα σετ: 25-19, 26-24, 25-19
Φοίνικας Σύρου (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 8 (4/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 4, Θάνος 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 14 (10/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 73% υπ. - 47% άριστες), Ντόκιτς 16 (14/29 επ., 2μπλοκ), Λάππας 11 (8/17 επ., 3 μπλοκ, 73% υπ. - 41% άριστες), Κουρούπης -λ 69% υπ. - 69% άριστες /Σουλτανόπουλος, Παπαγγελόπουλος
Απόλλων Καλαμαριάς (Πάτρας): Πιπέργιας, Παπαδημητρίου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες), Μπόγιοβιτς 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Στίγγας 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Τζελάτη 15 (15/31 επ.), Ουσίλιανιν 4 (4/13 επ., 48% υπ. - 24% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ 50% υπ. - 25% άριστες / Καραγιάννης, Ίλιτς, Μαυροβουνιώτης 1, Καραγιάννης.