Τα Βριλήσσια «πέρασαν» εύκολα από τον Πανελλήνιο (stats)

Σε εύκολο απόγευμα εξελίχθηκε για τα Βριλήσσια η αναμέτρηση με τον Πανελλήνιο για την 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών, αφού οι φιλοξενούμενες έφυγαν από το κλειστό της Κυψέλης με το 0-3 (15-25, 15-25, 11-25).

Αν και έλειπαν για πολλά χρόνια από την Α1, τα Βριλήσσια δείχνουν ότι έχουν ξεκινήσει δυναμικά στο πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας σήμερα την 2η νίκη τους απέναντι στον Πανελλήνιο που παρέμεινε για 4ο ματς χωρίς να γευτεί τη χαρά της νίκης, ενώ οι φιλοξενούμενες μετρούν τις δύο ήττες τους στο τάι μπρέικ.
Αν και ο σύλλογος των «Ολυμπιονικών» ξεκίνησε «ζεστά» στο ματς ο (5-3), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και για την ακρίβεια ανήκε ολοκληρωτικά στα κορίτσια του Χρήστου Παπαθανασίου που ξέφυγαν με 8-13 και τελικά πήραν το πρώτο σετ με 15-25.
Ίδια εικόνα, αλλά και σκορ είχε και το 2ο σετ, με την ομάδα του Μανώλη Καλημεράκη να μην μπορεί να αντεπεξέλθει στην πίεση των Βριλησσίων. Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχες φάνηκε να τα έχουν παρατήσει και το σετ έληξε με 11-25.
Τα σετ: 15-25, 15-25, 11-25.
Πανελλήνιος (Καλημεράκης): Παπαπάνου 1 (1/10 επ., 34% υπ.), Συμεωνίδη 6 (6/20 επ.), Χριστοφόρου 7 (7/27 επ., 38% υπ.), Ρασίμι 4 (2 άσοι, 2/4 επ.), Σταγιά 1 (1/1 επ.), Καραβανά 4 (1 άσος, 1/8 επ., 2 μπλοκ), Πέρρα (λ., 28% υπ.), Σκόρτσα 4 (1 άσος, 3 μπλοκ), Κουκιά 1 (1 άσος).
Φ.Ο. Βριλησσίων (Παπαθανασίου): Αυγοκλούρη 13 (13/22 επ., 47% υπ.), Τζουμάκα 4 (1 άσος, 3/3 επ.), Γιοβάνη 15 (2 άσοι, 11/24 επ., 2 μπλοκ), Γκότζη 9 (1 άσος, 8/12 επ., 33% επ.), Μαβιλίδη 9 (3 άσοι, 4/9 επ., 2 μπλοκ), Καραγιώργου 8 (2 άσοι, 3/9 επ., 3 μπλοκ), Τσούμη (λ., 42% υπ.,), Κοκίου (λ., 50% υπ.), Πλαγιαννάκου 1 (1 άσος), Βασιλειάδη, Τσέλιου 1 (1 άσος).