Ηρακλής - ΠΑΟΚ 3-1

Ο Ηρακλής (παρά τις απώλειες των Προύσαλη, Μεντένις) παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012, αφού έστω και δύσκολα μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ (έπαιξε με ένα ξένο στη σύνθεση του).

Οι Κυανόλευκοι στο πρώτο σετ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ (10-7, 17-12) κατακτώντας το εύκολα, αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο β'. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 4-1, όμως ο Δικέφαλος παρόλο που βρέθηκε πίσω με 12-18, προσπέρασε με 12-13 χάρις σε δύο άσους του Παπαδημητρίου. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο το μπλοκ τους ξέφυγαν 17-21, με τον Ηρακλή να μειώνει σε 19-21, αλλά χωρίς να έχει συνέχεια.
Στο γ' σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-4, όμως ο Δικέφαλος ήταν στο παιχνίδι μέχρι το 18-16... Εκεί το μπλοκ του Ηρακλή έσβησε τα φώτα, ο ΠΑΟΚ δε μπορούσε να τελειώσει καμία επίθεση και το σκορ έφτασε στο 25-16.
Το δ' σετ ήταν και το πιο δραματικό, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 5-9 και τον Δρίκο να ρίχνει στο ματς τον νεαρό Ηλία αντί του Μποζίδη (επέστρεψε στο 9-12). Ο ΚΡάβαρικ έφερε το σκορ στα ίσια 13-13, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 14-17 που έγινε 19-18 χάρις στο σερβίς του Ηρακλή για να φτάσουμε στο δραματικό φινάλε όπου όλα κρίθηκαν με άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων.
Τα σετ: 25-16, 19-25, 25-16, 26-24
Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 20 (16/28 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 41% άριστες), Τανίκ 12 (8/19 επ., 4 μπλοκ, 53% υπ. - 38% άριστες), Πελεκούδας 4 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Μποζίδης 1, Σμαραγδής 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 25 (18/32 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Στεφάνου -λ (65% υπ. - 50% άριστες) / Κορζενέβικς 7 (4/8 επ., 2 μπλοκ), ΚΟλτσιάκης, Ηλίας
ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 11 (6/7 επ., 4 μπλοκ), Ντίνας 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Πλίκας 1, Μπορόβνιακ 15 (14/30 επ., 37% υπ. - 33% άριστες), Παπαδημητρίου 8 (4/12 επ., 3 άσοι, 45% υπ. - 36% άριστες), Αρμενάκης 21 (17/35 επ., 4 μπλοκ), Αγγελής -λ 47% - 37% άριστες) / Καρασαρλίδης, Ωρολογάς, Παπαϊακώβου