ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Απόλλων Καλαμαριάς 3-1

Επιστροφή στις νίκες για τον Παμβοχαϊκό, ο οποίος συνέχισε την εξαιρετική του πορεία στη Volleyleague επικρατώντας με 3-1 του Απόλλωνα Καλαμαριάς.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με φοβερή πίεση στο σερβίς προηγήθηκαν εύκολα, αλλά στη συνέχεια η άνοδος της Καλαμαριάς (βοήθησε η παρουσία του Μαυροβουνιώτη αντί του Ουσίλιανιν), έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο δ' σετ το ματς έγινε ντέρμπι όταν η Καλαμαριά άλλαξε τακτική στο σερβίς και πλησίασε στο σκορ, αλλά τα μπλοκ των γηπεδούχων έδωσαν τέλος στην αγωνία.
«Εϊναι σημαντική νίκη κυρίως ψυχολογική, αφού είχα ζητήσει νίκη ανεξαρτήτου σκορ και είναι οι πόντοι μας απομακρύνουν αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη», είπε ο Νίκος Ζαλμάς με τον Χρήστο Πάτρα να συμπληρώνει: «Μετά τα δύο πρώτα σετ έμεινα ικανοποιημένος και δείξαμε ότι η πορεία στο Λιγκ Καπ δεν ήταν τυχαία. Παρά την ήττα συνεχίζουμε την προσπάθεια»
Τα σετ: 25-18, 25-18, 20-25, 25-22
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 10 (7/17 επ., 2 μπλοκ, 66% υπ. - 31% άριστες), Ποτότσνικ 10 (7/13 επ., 3 άσοι, 86% υπ. - 50% άριστες), Στιβαχτής 5 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Ντουσάρμ 22 (18/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Καραγιάννης 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (53% υπ. - 40% άριστες) / Λιόντας, Σζάρεκ
Απόλλων Καλαμαριάς (Πάτρας): Πιπέργιας 1, Παπαδημητρίου 19 (19/27 επ., 62% υπ. - 38% άριστες), Ουσίλιανιν 4 (4/10 επ., 40% υπ. - 27% άριστες), Μπόγιοβιτς 7 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Στίγγας 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Τζελάτης 14 (12/33 επ., 1 άσο), Μπαμπαλιούτας -λ 70% υπ. - 60% άριστες / Ίλιτς, Καραγιάννης, Δημητριάδης, Μαυροβουνιώτης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 25% άριστες)