Σχολιασμός 6ης αγωνιστικής της volley league

Η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της volley league ανήκει πλέον στην ιστορία και από εδώ θα θέλαμε να σταθούμε με έναν μικρό σχολιασμό σε κάθε αναμέτρηση που έγινε.

Άρης - Ολυμπιακός 0-3 (22-25, 24-26, 14-25)
Όπως πολύ σωστά προβλέπαμε σύμφωνα με την μέχρι τώρα εικόνα των δύο ομάδων το τρίποντο πήγε στην ομάδα του Πειραιά η οποία με εξαίρεση το δεύτερο σετ, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Άρη. Πολλά κρίθηκαν στο πρώτο σετ που από 21-19 έγινε 22-25 και με ένα σερί 1-6 κατακτήθηκε από την ομάδα του Πειραιά η οποία σε όλη τη συνέχεια είχε την ψυχολογία με το μέρος της.

Παναθηναϊκός - Ε.Α. Πατρών 0-3 (25-27, 23-25, 21-25)
Ο Παναθηναϊκός πνιγμένος μέσα στα δικά του προβλήματα δεν κατάφερε να πάρει τίποτα απολύτως από την ομάδα της Πάτρας σε ένα από τα πιο κρίσιμα φετινά παιχνίδια του τριφυλλιού. Η Ε.Α. Πατρών με αυτό το τρίποντο ξεκόλλησε "κάπως" από την επικίνδυνη ζώνη ενώ ο Παναθηναϊκός ατενίζει το μέλλον με πλήρης απαισιοδοξία.

Φοίνικας Σύρου - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (25-17, 22-25, 24-26, 22-25)
Η μεγαλύτερη έκπληξη της αγωνιστική έγινε στην Σύρο όπου η τοπική ομάδα που μέχρι τώρα έχει δείξει ένα υπέροχο αγωνιστικό πρόσωπο δεν κατάφερε να αποσπάσει ούτε ένα βαθμό από την αναμέτρηση με τον Εθνικό Αλεξανδούπολης. Η ομάδα του Φοίνικα Σύρου αγωνίστηκε αξιοπρεπώς μόνο στο πρώτο σετ το οποίο και κατέκτησε με 25-17. Μετά έσβησαν οι μηχανές, κάτι που ο Εθνικός δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο. Πήρε τα επόμενα 3 σετ και την καθαρή νίκη.

Γ.Σ. Λαμία - Α.Ο. Κηφισιάς 1-3 (17-25, 23-25, 25-22, 18-25)
Ήττα και χωρίς την αποκομιδή έστω ενός βαθμού για μία ακόμα γηπεδούχο ομάδα και πιο συγκεκριμένα για την Λαμία. Η ήττα με 1-3 μπορούμε να πούμε πως θα πρέπει ακόμα και να ευχαριστεί τους παίκτες της Λαμίας καθώς δεν παρουσιάστηκαν στο γήπεδο σχεδόν σε όλο το παιχνίδι.

Παμβοχαϊκός - Απόλλων Καλαμαριάς 3-1 (25-18, 25-18, 20-25, 25-22)
Το συγκεκριμένο παιχνίδι σε κανονικές συνθήκες θα λέγαμε πως έληξε αναμενόμενα με νικητή τον Παμβοχαϊκό αλλά δεν θέλουμε να σταθούμε στη νίκη αλλά στο πως ήρθε αυτή. Ο ψυχρός πόλεμος του Παμβοχαϊκού στην ομάδα της Καλαμαριάς ξεκίνησε ακόμα και από την άρνηση να παραχωρήσουν το γήπεδο ακόμα και προπόνηση την προηγούμενη ημέρα του αγώνα. Ο Απόλλων Καλαμαριάς αγωνίστηκε χωρίς προπόνηση και όπως ήταν φυσικό ηττήθηκε. Δεν είναι και τόσο υγιής τρόποι για κατάκτηση του τρίποντου η αντιμετώπιση της φιλοξενούμενης ομάδας σαν εχθροί.

Ηρακλής - Π.Α.Ο.Κ. 3-1 (25-16, 19-25, 25-16, 26-24)
Για μία ακόμη φορά το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα σε Ηρακλή και Π.Α.Ο.Κ. βάφτηκε κυανόλευκο καθώς ο Ηρακλής το κατάκτησε με 3-1 σετ. Ο Αντρέι Κράβαρικ είναι άξιος σχολιασμού αφού στα 40 του έβαλε 25 πόντους και στο τέταρτο σετ ενώ το σκορ ήταν 14-17 με τρεις δικούς του άσσους έφερε το παιχνίδι στα ίσια και στη συνέχεια κατακτήθηκε από την ομάδα του Δρίκου.