GREEK VOLLEYBALL A1 LEAGUE - Παναθηναϊκός - ΕΑΠ 0-3

Εξαιρετική και παθιασμένη η ΕΑ Πατρών, άλωσε το κλειστό του Μετς (δεύτερη νίκη στην ιστορία της στην έδρα του ΠΑΟ μετά το 3-2 πριν από δύο χρόνια και πάλι στο κλειστό του Μετς), βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τον Παναθηναϊκό αφού οι Πράσινοι γνώρισαν την 6η συνεχόμενη ήττα τους!
Μάλιστα η νίκη των Αχαιών αποκτά μεγαλύτερη αξία, καθώς ο Άκης Ασπιώτης έπαιξε τραυματίας (διάστρεμμα), ο Μάρκο Βούγιοβιτς είχε μόλις τέσσερις προπονήσεις με την υπόλοιπη ομάδα, ενώ ο Γιώργος Χριστόπουλος επέλεξε στο βασικό σχήμα τον 19άχρονο Παναγιώτη Παπαδόπουλο αντί του Άντριου Πινκ.

Μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα στον αγώνα η ΕΑΠ πέρασε μπροστά με 7-8 (ατομικό μπλοκ του Ασπιώτη στον Σαρατσένι) και με τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του ΠΑΟ βρέθηκε στο +4 (11-15 με άουτ Σαρατσένι και επίθεση στο φιλέ του Γιοζεφάσκι)... Τα σερβίς του Σάκη Ψάρρα μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (15-15), αλλά και πάλι οι Πράσινοι άρχισαν τα λάθη κι η ΕΑΠ έφτασε στο 17-21 (άουτ Γιοζεφάσκι). Ωστόσο το σετ είχε ακόμη δρόμο καθώς ο Μπουτσουρής πέρασε στο ματς τον Ντονά και με δικό του άσο το σκορ έγινε 20-21. Ο ΠΑΟ ισοφάρισε 22-22 και στο 25-24 ενώ οι γηπεδούχοι έβγαλαν την άμυνα ο Ντονάς χρεώθηκε με διπλή μπαλιά στην προσπάθεια για πάσα (25-25) για να ακολουθήσουν δύο κόντρες του Μαντέκα που έδωσαν το σετ στην ΕΑΠ.
Στο β' σετ ο Ντονάς ξεκίνησε βασικός, ο ΠΑΟ είχε το προβάδισμα μέχρι το 20-19, αλλά εκεί το παιχνίδι γύρισε με την ΕΑΠ να περνάει μπροστά με 20-21 και στο 21-22 είχαμε το παιδικό λάθος των Δαρίδη, Σαρατσένι (σε εύκολη μπάλα) που έφερε το 21-23 με την ΕΑΠ να κλείνει το σετ χάρις σε επίθεση του Τζόρτζ Παπαδόπουλου.
Στο τρίτο σετ, ο Μπουτσουρής απέσυρε τον Στοϊκόβιτς και δοκίμασε τον Κοτσιλιάνο, αλλά η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος των Αχαιών που πήραν από την αρχή το προβάδισμα κι ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ακολουθήσει. Άντεξε μέχρι το 16-18, το οποίο μετατράπηκε σε 16-20 και στο 20-23 ο άσος του Ασπιώτη ουσιαστικά σήμανε το οριστικό τέλος του αγώνα.
Μετά το τέλος του αγώνα ο Νίκος Μπουτσουρής απογοητευμένος και προβληματισμένος παραδέχθηκε ότι η ομάδα του «Δεν ήταν τόσο επιθετική όσο έπρεπε στο σερβίς για να πιέσουμε τον αντίπαλο και έτσι η ΕΑΠ είχε εύκολα την αλλαγή».
Από κει και πέρα ο τεχνικός των πρασίνων ζήτησε την ενίσχυση της ομάδας λέγοντας: «Η ομάδα αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα από την αρχή της χρονιάς. Πήραμε δύο παιδιά, τον Ζουπάνη και τον Μαδούα για να παίξουν στο κέντρο, αλλά η Volleyleague είναι πολύ ανταγωνιστική. Συζητήσαμε με την διοίθκηση περιμένων να μάθω τις ενέργειες της. Ο Γιοζεφάσκι σήμερα έκανε την καλύτερη του εμφάνιση, αλλά εκεί που η μπάλα καίει έχουμε πρόβλημα».
Στον αντίποδα ο Γιώργος Χριστόπουλος λογικό ήταν να είναι ευχαριστημένος από τη δική του ομάδα.
«Η αλλαγή του πασσδόρου μας βοήθησε αλλά όλα τα παιδιά έπαιξαν καλά απέναντι σε έναν ΠΑΟ που σύντομα θα βρει το δρόμο του, Σήμερα παίξαμε χωρίς άγχος σε αντίθεση με άλλα ματς, που τα χάσαμε παρόλο που παίξαμε καλά, ενώ σήμερα πρέπει να σταθώ στον 19άχρονο Παναγιώτη Παπαδόπουλος και στον Ασπιώτη που έπαιζε με ένα πόδι. Συνεχίζουμε παρά τα προβλήματα που έχουμε και βλέπουμε μπροστά»
Τα σετ: 25-27, 23-25, 21-25
Παθηναϊκός (Μπουτσουρής): Μαδούρας 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ψάρρας 1, Σαρατσένι 7 (6/15 επ., 1 άσο, 69% υπ. - 63% άριστες), Γιοζεφάσκι 14 (14/19 επ.), Στοϊκοβιτς 5 (5/16 επ., 00% υπ. - 00% άριστες), Πανταλέων 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Δαρίδης -λ 74% υπ. - 58% άριστες / Ντονάς 7 (4/9 επ., 2 άσοι), Κοτσιλιάνος 3 (3/4 επ., 58% υπ. - 33% άριστες), Ζουπάνης 2, Αγγελόπουλος,
ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Μαντέκας 11 (11/19 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Βούγιοβιτς, Παπαδόπουλος Τζ. 12 (8/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιούριστς 10 (9/10 επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 18 (15/22 επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 43% άριστες), Αχιλλεόπουλος -λ 68% υπ. - 59% άριστες) / Πινκ 2, Πατακιάρας