Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Παρά τις σημαντικές του ελλείψεις (δεν έπαιξε ο Φιλίποφ, αποχώρησε ο Κουζούνης μετά το τέλος του πρώτου σετ με ενοχλήσεις στη μέση, ο Νοβότνι είδε σχεδόν όλο το ματς από τον πάγκο) ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης (δεν είχε τον Παπάζογλου) σε ένα παιχνίδι όπου ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.
Με τον Σωτηρίου να ξεκινά αντί του Νοβότνι, ο Ολυμπιακός παρά την κούραση από το παιχνίδι στη Φινλανδία και το ταξίδι της επιστροφής ξεκίνησε καλύτερα κι έφτασε να προηγείται με 20-13, αλλά στο 22-16 τα σερβίς του Ραφάηλ Κουμεντάκη έφεραν τα πάνω κάτω κι ο Εθνικός ισοφάρισε 22-22, ωστόσο στο 23-23 είχαμε χαμένο σερβίς του Γραμματικάκη και κόντρα επίθεση του ΧΙμένες για το 25-23.
Στο β' σετ, ο Καλμαζίδης αναγκάστηκε να χρίσει λίμπερο τον Κοκκινάκη μετά την αποχώρηση του Κουζούνη κι ο Ιωάννου πέρασε ως ακραίος. Η εξέλιξη του σκορ ήταν συναρπαστική, με τον Εθνικό να διαμαρτύρεται έντονα για υπέρβαση του Ιωάννου στο 19-19 και το σκορ να γίνεται 21-19 με κίτρινη κάρτα στον Γιάννη Ανδρεάδη. Ο Ολυμπιακός κράτησε το +2 μέχρι το 22-20, το οποίο έγινε 22-24, χωρίς ο Εθνικός να εκμεταλλευτεί τα συνολικά 4 σετ μπολ που είχε και στο 26-26 ο Χιμένες με μπλοκ στον Γκονζάλες και άουτ επίθεση του τελευταίου διαμόρφωσαν το 28-26.
Οι ερυθρόλευκοι πλέον είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και προηγήθηκαν 8-4, για να ακολουθήσουν νέες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές (από μία κίτρινη οι δύο ομάδες). Οι γηπεδούχοι αύξησαν κι άλλο τη διαφορά (20-13), με τον Εθνικό να μειώνει προς το τέλος (22-17, 24-22)και το ματς να τελειώνει με χαμένο σερβίς του Καβαρτζίεφ.
«Παλεύουμε με τα προβλήματα μας, αλλά το ευχάριστο είναι ότι τα παιδιά καλύπτουν τα κενά που δημιουργούνται από τους τραυματισμούς κι αυτό δημιουργεί αυτοπεποίθηση και δίνει δύναμη για τη συνέχεια», είπε ο Γιάννης Καλμαζίδης με τον Γιάννη Ανδρεάδη να συμπληρώνει: «Σήμερα πρωταγωνιστές ήταν οι διαιτητές. Είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα μου που ήταν μαχητική σε όλο το παιχνίδι»
Τα σετ: 25-23, 28-26. 25-22
Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 22 (20/34 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 5 (1/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (11/15 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Ανδρεάδης 3 (3/4 επ.), Κοκκινάκης 5 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ. - 61% άριστες), Κουζούνης -λ / Κοκκινάκης (ως λίμπερο μετά το α' σετ) 83% υπ. - 61% άριστες, Ιωάννου 5(5/11επ., 50% υπ. - 0% άριστες), Κανέλλος, Νοβότνι, Μάρκου
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Α. 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 20% άριστες), Κόβατς 9 (6/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκονζάλες 16 (15/26 επ., 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1, Γραμματικάκης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 40% άριστες), Μίτρεφ -λ (58% υπ. - 42% άριστες) / Καβαρτζίεφ, Δαλακούρας Κ., Κυριακίδης 2.