ΕΑ Πατρών - Άρης 1-3

Ο Άρης πανηγύρισε για πρώτη φορά μέσα στη σεζόν, δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αφού κέρδισε με 3-1 την ΕΑΠ στην Πάτρα, υποχρεώνοντας τους Αχαιούς στην 6η συνεχόμενη ήττα τους που τους κράτησε χαμηλά στη βαθμολογία.
Οι κίτρινοι παρά την απώλεια του Μάριο Ζέλιτς, είχαν περισσότερες λύσεις και πίεσαν την υποδοχή της ΕΑΠ, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 18-23 στο πρώτο σετ. Η ΕΑΠ μείωσε σε 22-24 κι η έμπνευση του Χριστόπουλου να ρίξει στο ματς τον νεαρό Πατακιάρα έφερε την ανατροπή με τα σερβίς του νεαρού να βοηθούν την ΕΑΠ να ισοφαρίσει 24-24. Ο Τζελάτης ξεκόλλησε τον Άρη (24-25) και στην επόμενη φάση η κακή υποδοχή του Καραγιάννη επέτρεψε στον Ριζόπουλο να τελειώσει το σετ.
Η ΕΑΠ αναθάρρησε από το καλό φινάλε και μπήκε φουριόζα στο β' σετ, αποκτώντας από νωρίς ένα προβάδισμα 3-4 πόντων το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος.
Μετά το 1-1 όμως ο Άρης ξαναβρήκε τον καλό του ρυθμό, άρχισε να πιέζει πάλι την ΕΑΠ από τη γραμμή του σερβίς κι αφού προηγήθηκε εύκολα με 1-2 σετ, έδειξε ότι θα πάρει με άνεση και το τρίποντο αφού στο δ' σετ μετά το αμφίρροπο ξεκίνημα (8-7, 15-014, 15-16) έφτασε να προηγείται πάλι με 18-23. Η ΕΑΠ με μπλοκ μείωσε σε 20-23 για να ακολουθήσει φάση διάρκειας όπου ο Ριζόπουλος πήρε τον πόντο, με τους Αχαιούς να διαμαρτύρονται ότι η επίθεση του πέρασε έξω από την αντένα.
Οι διαμαρτυρίες οδήγησαν στην αποβολή του Γιώργου Χριστόπουλο, χωρίς να αλλάξει κάτι άλλος ως προς το τελικό σκορ.
«Δεν μας σέβονται οι διαιτητές και είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά τους προς την ΕΑ Πατρών», είπε αρχικά ο Γιώργος Χριστόπουλος και συνέχισε: «Εγώ θα μείνω μέχρι τέλους εδώ κι αλλοίμονο σε αυτούς που άφησαν την ομάδα. Είμαστε σε δύσκολη κατάσταση, φταίμε κι εμείς, αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε να μείνουμε στην κατηγορία».
Από την πλευρά του ο Γιώργος Γιάτσης τόνισε: «Στα κρίσιμα σημεία ήμασταν αυτοί που έπρεπε, κλείσαμε σωστά τα επιθετικά ατού της ΕΑΠ και πήραμε μια σπουδαία νίκη, αλλά δεν τελείωσε τίποτα και συνεχίζουμε»
Τα σετ: 24-26, 25-21, 15-25, 22-25
ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Παπαδόπουλος Π. 3 (3/12 επ., 59% υπ. - 53% άριστες), Βούγιοβιτς 4, Παπαδόπουλος Τζ. 13 (11/13 επ., 2 μπλοκ), Γιούρισιτς 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ), Ασπιώτης 15 (14/30 επ..), Μίλεφ 8 (6/16 επ., 53% υπ. - 28% άριστες), Καραγιάννης -λ 58% υπ. - 35% άριστες) / Αχιλλεόπουλος, Πατρινός 1, Πατακιάρας
Άρης (Γιάτσης): Κυριακίδης 24 (16/26 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. - 28% άριστες), Κοντογιάννης 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Μποϊκοβιτς 2, Κιόσης 6 (4/8, 2 μπλοκ), Τζελάτης 23 (21/42 επ., 1 άσσος), Ριζόπουλος 14 (12/17 επ., 82% υπ. - 47% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (62% υπ. - 26% άριστες) / Παλέντζας, Κυπριανός, Χαριτωνίδης, Μαυροβουνιώτης