ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου: Αποτελέσματα αγώνων βόλεϊ (11 & 12 Φεβ)

Πέντε αναμετρήσεις βόλεϊ είχαμε αυτό το σαββατοκύριακο στα πρωταθλήματα που διοργανώνει η ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου. Στις γυναίκες ο Ζέφυρος επικρατώντας στο ντέρμπι της αγωνιστικής του Διαγόρα με 3-1 σετ έμεινε μόνος στη 2η θέση ενώ ο πρωτοπόρος ΡΣΦΠ Τελχινίς συνέχισε την αήττητη πορεία του νικώντας εκτός έδρας τον Ήλιο με 3-0 σετ.

Στην κατηγορία των ανδρών και τα δύο ματς που έγιναν κρίθηκαν στο 5ο σετ. Ο τυπικά γηπεδούχος ΡΣΦΠ Τελχινίς νίκησε πολύ δύσκολα στην Κρεμαστή με 3-2 σετ τον Κλεάνθη ενώ με το ίδιο σκορ ο Διαγόρας επικράτησε του Ηλίου στην Ιαλυσό.

Για το πρωτάθλημα των Κορασίδων ο Διαγόρας νίκησε με 3-0 σετ τον Ήλιο.

Αναλυτικά:

Άνδρες

ΡΣΦΠ Τελχινίς - ΑΕΣ Κλεάνθης 3-2 σετ σε 118΄(25-22 σε 28΄, 13-25 σε 20΄, 23-25 σε 27΄, 25-18 σε 26΄και 15-09 σε 17΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Μιχάλης Τσιμισίρης, Γιάννης Καρύδας, Γιάννης Μακρής, Σταύρος Ρουσέττος, Γιάννης Λάλουσης, Ευθύμης Καλημεράκης, Κώστας Χειμωνέττος, Γιώργος Χατζηγεωργίου, Ντάνιελ Γκένοφ, Γιάννης Φλεβάρης και Μιαούλης Χειμωνέττος (λιμπερο).

Κλεάνθης (Μανώλης Χατζημανώλης) Νίκος Μακρής, Λευτέρης Ριζούλης, Βασίλης Μπαρδής, Χρήστος Μοσχούς, Γιάννης Άμαλος, Κυριάκος Μαυράκης, Δημήτρης Στεργενάκης, Λευτέρης Λολάκης και Άγγελος Νικόλας.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Νίκος Χατζησταυρίδης, Σταύρος Γκέκας και Ανθούλα Δόση.

Στιγμιότυπα από την αναμέτρηση Τελχινίς–Κλεάνθης στην Κρεμαστή

ΑΣ Ήλιος - ΓΣ Διαγόρας  2 -3 σετ  (20 -25 σε 22,΄  27-25  σε 25΄,  27-25  σε 30΄, 14-25 σε 20΄  και  07-15 σε 15΄)

Διαγόρας : (Αγάθη Μπόνη)  Αντώνης Μειτανής, Στέλιος Δροσάκης, Κωνσταντίνος Μπόνης,

Τάσος Κουλοχέρας, Χράστος Λουλοχέρας, Γεώργιος Δεληγιώργης, Γιάννης Δικαστόπουλος,

Αλέξανδρος Παπαστάμος, Α. Αυγερινός  και Βασίλης  Αλεξίου.

Ήλιος: (Δημήτρης Δοξάκης)   Νίκος Βαβλάς, Εράλντο Πέτσκα, Χρ. Δημας, Α.Νερτσάρης ,

Αυγ. Νερτσάρης, Πασκ. Τσίρκος, Πέτρος Κόκας, Μ.Μάτσης και Παρ. Λαός.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι  Σωτήρης Σταματίου, Σάκης Κυπριώτης και Σάββας Πάττας.

οι τελευταίοι πόντοι από το 1ο σετ του αγώνα Ανδρών Ήλιος - Διαγόρας

Γυναίκες

ΑΣ Ήλιος - ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 52΄ (15-25 σε 22΄, 07-25 σε 17΄και 06-15 σε 13΄)

‘Ηλιος: (Δημήτρης Δοξάκης, Γιάννης Παπασταύρου) Δ. Τζωρτζή, Ελίζαμπεθ Ράιου, Τσαμπίκα Σβούνου, Δ. Φύλλη, Α. Πουλή, Μ. Κυριακή, Σ. Λέτσκα, , Χαρίκλεια Σούλη και Μ. Μαστρογιάννη.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Μιχάλης Τσιμισίρης) Κέλυ Δαουτοπούλου, Γιώτα Τρίκου, Μαρία Βρατσάλη, Ελένη Μητροπούλου, Παρί Σαρασουάτι, Κωνσταντίνα Φουντουραδάκη, Αγλαΐα Σκορδά, Στεφανία Αδαμάκη, Ίρις Σεβδαλάκη και Αλεξάνδρα Πατσά (λίμπερο).

Διαιτητές ήταν οι Σωτήρης Σταματίου, Σάββας Πάττας και Σάκης Κυπριώτης.

ΣΣΑΔΑΝ Ζέφυρος - ΓΣ Διαγόρας 3-1 σετ