ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδ/σου:Αποτελέσματα αγώνων βόλεϊ (24-25 Μαρτίου)

Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (24/3) στην κατάμεστη Τέντα και κράτησε δυόμιση ώρες  ο ΡΣΦΠ Τελχινίς νίκησε τον πολύ καλό Διαγόρα στο tai brake και εξασφάλισε μια αγωνιστική πριν το φινάλε το φετινό τίτλο και στις γυναίκες.
Οι αθλήτριες της Τελχινίδας ήθελαν τουλάχιστον ένα βαθμό (δύο σετ) για να σιγουρέψουν και φέτος την 1η θέση και να  προσθέσουν ακόμη ένα τίτλο στην τροπαιοθήκη τους αλλά δυσκολεύτηκαν  πάρα πολύ απέναντί σ’ ένα δυνατό και αποφασισμένο Διαγόρα.
Ο αγώνας ξεκίνησε με την Τελχινίδα να ξεφεύγει στο σκορ ακόμα και με 10-17. Τα πολλά λάθη όμως σε επίθεση και υποδοχή από τις περσινές πρωταθλήτριες έδωσαν στους γηπεδούχους την ευκαιρία να προηγηθούν με 24-23 και να έχουν πέντε ματς μπολ που δεν κατάφεραν όμως να κερδίσουν με αποτέλεσμα το σετ να πάει στην Τελχινίδα με 31-33.
Το ίδιο σκηνικό και στο 2ο σετ με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν στην αρχή του και να προηγούνται με 15-18 αλλά τον Διαγόρα να αντεπιτίθεται και αυτή τη φορά να κερδίζει το σετ με 25-19.
Στο επόμενο σετ οι αθλήτριες του Πανου Δικαστόπουλου μπήκαν δυνατά στο παρκέ και ήταν μπροστά στο σκορ  με 20-17. Και εδώ όμως είχαμε ανατροπή αφού η Τελχινίδα πήρε το 3ο σετ με 23-25.
Στο 4ο σετ το 18-14 για τον Διαγόρα έγινε γρήγορα 18-19 για τους φιλοξενούμενους που όμως δεν είχαν ανάλογη συνέχεια και έχασαν το σετ με 25-20.
Στο tie brake το καλό σερβίς των αθλητριών του Νίκου Τσιντομηνά έφερε προβάδισμα στο σκορ 4-7.  Στον επόμενο πόντο, σε προσπάθεια για επίθεση, τραυματίστηκε στο γόνατο η ακραία των γηπεδούχων Νάντια Αρβανίτη και αποχώρισε από τον αγωνιστικό χώρο. Παρ’ όλα αυτά, ο Διαγόρας πλησίασε στον πόντο (12-13) αλλά τελικά  ο ΡΣΦΠ Τελχινίς  πήρε το σετ με 12-15 και τον αγώνα με 2-3 σετ.
ΓΣ Διαγόρας - ΡΣΦΠ Τελχινίς 2-3 σετ σε 148’ (31-33 σε 37΄, 25-19 σε 25΄, 23-25 σε 27΄25-20 σε 27΄και 12-15 σε 32΄)
Διαγόρας (Πάνος Δικαστόπουλος) Ματίνα Γιαννέλλη,  Χριστίνα Βαλσαμίδου, Κατερίνα Τζανακάκη, Gunta Gabruseva, Ευαγγελία Μαρτίνα, Γαρυφ. Λαγάκη, Αγάθη Μπόνη, Νάντια Αρβανίτη,  Νεφέλη Δικαστοπούλου, Αμαλία Τσιτσιπά, Κατερίνα Χανιωτάκη και Μαλλιάκα Ασημίνα (λίμπερο)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Μιχάλης Τσιμισίρης) Κέλυ Δαουτοπούλου, Μαρία Βρατσάλη, Ελένη Μητροπούλου, Δήμητρα Αλαφάκη, Νικολέτα Αλαφάκη, Κωνσταντίνα Φουντουραδάκη, Φαίη Μίχου, Αγλαΐα Σκορδά, Παρί Σαρασουάτι - Δαλιάνι,  Στεφανία Αδαμάκη και Ελισάβετ Αμορανίτη (λίμπερο)
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Λάκης Λαζαρίδης, Νίκος Χατζησταυρίδης και Μαίρη Παπαδούλη.