Play Outs: ΕΑ ΠΑτρών - Παναθηναϊκός 3-1

Η ΕΑ Πατρών έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής καθώς επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο τρίτο παιχνίδι για τα Play Outs της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012, μείωσε το σκορ στη σειρά σε 2-1 νίκες και ανανέωσε το ραντεβού της με το Τριφύλλι για το βράδυ της Πέμπτης (19.30, Μετς).
Εκεί ο Παναθηναϊκός θα έχει τη δεύτερη του ευκαιρία για να εξασφαλίσει την παραμονή, ενώ αν η ΕΑΠ ισοφαρίσει σε 2-2 νίκες τη σειρά, τότε όλα θα κριθούν σε 5ο ματς που θα γίνει στην Πάτρα την επόμενη εβδομάδα.
Στο σημερινό παιχνίδι, η ΕΑΠ πίεσε πάρα πολύ την υποδοχή του Παναθηναϊκού και κατάφερε να πάρει τη νίκη στις λεπτομέρειες.
Στο πρώτο σετ, μπόρεσε να ξεφύγει από νωρίς (13-10, 16-13, 18-14) και να επικρατήσει εύκολα, ενώ στο δεύτερο παρά το εντυπωσιακό της ξεκίνημα (5-1) ο ΠΑΟ συνήλθε κι αφού ισοφάρισε 5-5, άρχισε η μάχη πόντο με πόντο που κράτησε μέχρι το 20-20. Εκεί ο ΠΑΟ ξέφυγε 20-23 με κακές επιλογές του Ασπιώτη, και ισοφάρισε σε 1-1.
Οι όροι αντιστράφηκαν στο τρίτο σετ, όπου το 19-19 έγινε 23-20 για τους Αχαιούς, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του ΠΑΟ σε εκείνο το σημείο. Οι παίκτες του Καζάζη πάντως μέχρι το 9-13 του δ' σετ είχαν τον έλεγχο, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά το μπλοκ της ΕΑΠ, άλλαξε τα δεδομένα και το σκορ έγινε 15-15. Η ΕΑΠ μάλιστα προηγήθηκε 20-17 με συνεχόμενες επιθέσεις του Ασπιώτη και 22-19, αλλά ο ΠΑΟ ισοφάρισε 22-22 με με κόντρα του Γκορμπάτκοφ. Αυτός όμως ήταν κι ο τελευταίος πόντος του τριφυλλιού, αφού η ΕΑΠ με νέο σερί 3-0 πήρε το σετ και το ματς.
«Το πιστέψαμε και πήραμε μια σημαντική νίκη, η οποία θα μας βοηθήσει και στον ψυχολογικό τομέα. Κι αυτό το λέω γιατί πλέον το πιστεύουν και οι παίκτες μας ότι μπορούμε να κερδίσουμε την παραμονή. Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα κόπωσης, αφού δεν έχουν εναλλακτικές λύσεις κι αυτό πρέπει να διαχειριστούμε», είπε ο Αντώνης Γεράνιος ενώ ο Δημήτρης Καζάζης σημείωσε από την πλευρά του: «Είχα πει ότι αυτή η σειρά των παιχνιδιών θα είναι μακριά. Την Πέμπτη η αναμέτρηση για εμάς είναι τελικός γιατί αν η σειρά πάει σε 5ο ματς τότε τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα για εμάς εδώ μέσα. Πιθανόν να επαναπαυτήκαμε λίγο αλλά η ΕΑΠ δεν προσπαθεί και δεν τα παρατάει».
Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-21, 25-22
ΕΑΠ (Γεράνιος): Παπαδόπουλος Π. 6 (5/15 επ., 48% υπ. - 24% άριστες), Βούγιοβιτς 7 (2/4 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Μακρυγιάννης 7 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γιούρισιτς 14 (11/15 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 20 (17/35 επ., 2 μπλοκ), Μίλεφ 5 (2/9 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 26% άριστες), Καραγιάννης -λ 48% υπ. - 24% άριστες) / Πατρινός 1, Πατακιάρας 1
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Στίγγας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Αγγελόπουλος, Κοτσιλιάνος 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Γκορμπάτκοφ 16 (11/19 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Ζουπάνης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ 60% υπ. - 40% άριστες / Πιπέργιας 5 (5 άσοι), Κόλεφ 8 (5/12 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Χριστοφορίδης 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ)