ΣΑΑΚ Ανατόλια - ΑΕΚ 1-3

«Σκούρα» τα βρήκε η ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο το Ανατόλια, αλλά τελικά κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη στο πρωτάθλημα.
Αν και στο πρώτο σετ οι «κιτρινόμαυρες» έδωσαν την εντύπωση ότι θα περάσουν εύκολο απόγευμα (25-13), στη συνέχεια τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 15-12, αλλά κάπου εκεί... έσβησαν οι μηχανές και οι γηπεδούχες αντεπιτέθηκαν για να προηγηθούν 21-19 και ισοφαρίσουν σε 1-1 (25-22).

Στο τρίτο σετ το Ανατόλια έχοντας καλή ψυχολογία έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά η «Ένωση» ήταν καλύτερη και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 2-1 (25-21). Εκεί ήταν που κρίθηκε και το παιχνίδι, αφού το Ανατόλια δεν μπήκε ποτέ στο 4ο σετ, χάνοντας με κατεβασμένα χέρια 25-13.

Για την ΑΕΚ Κις και Μποροβίντσεκ τράβηξαν στο σκοράρισμα, ενώ η Παπαγεωργίου έδωσε ρεσιτάλ από το σερβίς (3 άσοι). Για το Ανατόλια φιλότιμες προσπάθειες κατέβαλαν Τικταπανίδου και Γιάνεβα.