Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-1

Ο Παναθηναϊκός έμελλε να είναι η ομάδα που θα σταματήσει το αήττητο σερί του ΠΑΟΚ, αφού το Τριφύλλι επικράτησε με 3-1 του Δικεφάλου στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής.
Ο Παναθηναϊκός πήρε με σχετική ευκολία τα δύο πρώτα σετ, για να ακολουθήσει το δραματικό τρίτο όπου οι Πράσινοι έχασαν τέσσερα ματς μπολ και τελικά το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με άουτ επίθεση του (κορυφαίου) Γιορντάνοφ.

Στο δ' σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 8-9, το οποίο μετατράπηκε σε 14-9 για τον ΠΑΟ, χωρίς στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν στο σκορ.

«Θεωρώ ότι είναι μια εξαιρετική νίκη απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και κλειδί σε όλο το ματς ήταν η ηρεμία που είχε η ομάδα» είπε ο Στέλιος Καζάζης με τον Γιάννη Μέλκα να συμπληρώνει: «Κάποτε θα ερχόταν και η ήττα, αλλά ο στόχος μας δεν ήταν να μείνουμε αήττητοι., Όταν όμως είσαι ψηλά πρέπει να μπαίνει στο γήπεδο για τη νίκη κι εμείς σήμερα δεν παίξαμε και τόσο καλά».