Ηττα στο τάι μπρέικ και για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός, δείχνοντας για ακόμα ένα ευρωπαϊκό ματς χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, προσπάθησε με όσες δυνάμεις είχε στο Ροζελάρε, αλλά η Κνακ πήρε νίκη στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ.
Οι ατυχίες συνεχίζονται για τους «πράσινους» αφού καλά καλά δεν επέστρεψε ο Ηλίας Λάππας (αγωνίστηκε σήμερα) στην αγωνιστική δράση και ο Τζόρντι Γκενς βγήκε εκτός μάχης αφού στις αρχές του πρώτου σετ βγήκε νοκ άουτ εξαιτίας προβλήματος στη μέση (λουμπάγκο).
Ο προπονητής της ομάδας, Στέλιος Καζάζης χρησιμοποίησε όλους τους εναπομείναντες παίκτες, ανακάτεψε στην αρχή την τράπουλα και έδωσε «ανάσες» όταν έπρεπε ενόψει του δύσκολου αγώνα την Κυριακή κόντρα στον ΠΑΟΚ.
Το «τριφύλλι» -όπως έχει κάνει άλλωστε και στα τρία φετινά ευρωπαϊκά ματς- προσπάθησε για το καλύτερο ενώ κατέκτησε παλικαρίσια το τρίτο και το τέταρτο σετ απέναντι στην ομάδα του πρώην «πράσινου» Φρανκ Ντεπεστέλε.
Την υπόσχεσή του κράτησαν 14 οπαδοί του Παναθηναϊκού, που ανήκουν στο σύνδεσμο «Brussels 13» και έτσι αφού χτες παρακολούθησαν την ποδοσφαιρική αναμέτρηση Κοπεγχάγη-ΠΑΟ, έσπευσαν την επόμενη μέρα να στηρίξουν και το βόλεϊ. Μάλιστα, το πανό που είχε αναρτηθεί στο γήπεδο έγραφε: «Ο Ερασιτέχνης είναι εδώ, ακόμα και χωρίς Ευρώ».
Κνακ Ροζελάρε: Βλαμ 8, Ντεπέστελε 3, Σέλιτανς 8, Ντερό 13, Κοντρέρας 14, Βεχάλεμαν 28, Καρενμπερκ λ.83%, Τουερλινκ 8, Βέρσιελντ 1, Χόχο 1, Γκέρινγκτ
Παναθηναϊκός: Μηνουδης 12, Κόβατς 1, Πετρέας 12, Γιορντάνοφ 29, Πανταλέων 11, Γκενς, Παπαδημητρίου λ. 92%, Λάππας 1, Ντονάς 2, Ψάρρας 1,