Hρακλής - Ολυμπιακός 0-3

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από το κλειστό της Μίκρας όπου κέρδισε με 3-0 τον Ηρακλή, παίρνοντας έτσι ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο και βάζοντας φωτιά στην κορυφή, αφού πλέον βρίσκεται στη 2η θέση (ισόβαθμος με τον ΠΑΟ, αλλά υπερτερεί καθώς τον έχει κερδίσει στη Γλυφάδα) και μόλις ένα βαθμό πίσω από τον Γηραιό.
Οι ερυθρόλευκοι με όπλο το σερβίς τους, αλλά καθοδηγούμενοι μαεστρικά κι από τον Ντίμα Φιλίποφ, ουσιαστικά απειλήθηκαν μόνο στο τρίτο σετ από τον Ηρακλή που γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και αισθάνεται πλέον καυτή την ανάσα των δύο αιωνίων.
Οι κυανόλευκοι στο πρώτο σετ είδαν το σκορ να διαμορφώνεται από 11-13 σε 11-16 και 12-19 (ο Κουζούνης ‘σκούπιζε' όλη την πίσω ζώνη κι ο Ολυμπιακός τελείωνε όλες τις κόντρα επιθέσεις).
Στο β' σετ το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 15-15, το οποίο μετατράπηκε σε 15-20 χάρις στα τρομερά σερβίς του Ρολάντο Ντεσπέιν.
Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το 21-22 σε 24-22 υπέρ τους με άσο του Ράιαν Όουενς, αλλά ο Δημήτρης Τζούριτς μείωσε σε 24-23 και με πολύ καλό σερβίς οδήγησε τον Μπίλινγκς σε ένα ακόμη λάθος (24-24), για να διαμορφώσει με νέα κόντρα επίθεση το 24-25. Ο Κιρόγκα ισοφάρισε σε 25-25, όμως ο Ανδρέας Φράγκος με επίθεση και άσο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Τα σετ: 18-25, 20-25, 25-27
Ηρακλής (Μπρουκς): Όουενς 12 (10/18 επ., 2 άσοι, 44% υπ. - 33% άριστες) , Κράβαρικ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1, Κιρόγκα 6 (5/16 επ., 1 άσο, 61% υπ. - 61% άριστες), Μπίλινγκς 8 (7/18 επ., 1 άσο), Κανέλλος 4 (3/6 επ.), Μπαμπαλιούτας -λ 48% υπ. - 40% άριστες) / Εφραιμίδης Ν., Γκόρτσανιουκ 2 (2/5 επ., 80% υπ. - 80% άριστες), Χαραλαμπίδης, Εφραιμίδης Δ. 1.
Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 13 (10/20 επ., 3 άσοι, 86% υπ. - 71% άριστες), Φιλίποβ 3 (2 μπλοκ), Εστράδα 7 (2/4 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (7/9 επ., 1 άσο), Τζούριτς 19 (18/32 επ., 1 άσο), Γιαμπλόνσκι 6 (6/9 επ., 39% υπ. - 32% άριστες), Κουζούνης -λ 27% υπ. - 27% άριστες) / Κοκκινάκης, Φράγκος 2 (1/2 επ., 1 άσο, 67% υπ. - 50% άριστες), Χαριτωνίδης.