Άρης Μαρμούρης ΑΕ - ΓΣ Λαμία 2-3

Μεγάλη ανατροπή και σπουδαία νίκη (μάλιστα είναι η πρώτη στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012) πέτυχε ο ΓΣ Λαμία στο Αλεξάνδρειο (δεύτερο εντός έδρας χαμένο τάι μπρέικ για τον Άρη Μαρμούρης ΑΕ), αφού αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, επικράτησε στο τάι μπρέικ.
Οι γηπεδούχοι στα δύο πρώτα σετ αν και αρχικά βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να τα κατακτήσουν εκμεταλλευόμενοι το πολύ καλό τους μπλοκ, αλλά και την αναποτελεσματικότητα των παικτών της Λαμίας πάνω στο φιλέ.
Στο α' σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά μπροστά μέχρι το 13-15, το οποίο μετατράπηκε σε 17-15 (άουτ Τσούροβιτς και μπλοκ στον Μαυροβούνιο), με την Λαμία να ‘κολλά' στο 21-21 δίνοντας το δικαίωμα στους κίτρινους να ξεφύγουν με 24-21. Οι Ρουμελιώτης μείωσαν σε 24-23 κι ενώ είχαν την ευκαιρία για να ισοφαρίσουν οι Κυριακίδης, Παλέντζας με μπλοκ στον Τσούροβιτς διαμόρφωσαν το 25-23.
Στο β' σετ η Λαμία βρέθηκε μπροστά με 10-12, αλλά με άουτ επίθεση του Σιμεούνοβιτς το σκορ έγινε 13-12... Η φάση του αγώνα έγινε στο 23-22, όταν οι δύο ομάδες έβγαλαν αλλεπάλληλες άμυνες για να τελειώσει άδοξα η φάση με άουτ επίθεση του Τσούροβιτς (24-22), ενώ ο ίδιος παίκτης με νέο άουτ τελείωσε το σετ.
Στο τρίτο σετ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος αποφάσισε νωρίς να τραβήξει στον πάγκο το Τσούροβιτς στον πάγκο, πέρασε στη θέση του τον Ανάγνου. Ο φιλοξενούμενοι γρήγορα άλλαξαν πρόσωπο, μετατρέποντας το 9-9 σε 11-17, με τον Άρη Μαρμούρης ΑΕ να έχει αρκετά προβλήματα στην υποδοχή και το σετ να τελειώνει αρκετά εύκολα.
Στο δ' σετ ήταν η σειρά της Λαμίας να κάνει την ανατροπή, αφού οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 14-11 και 17-14, αλλά με συνεχόμενους πόντους από τον Γιάννη Παντακίδη πάνω στο φιλέ, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 18-19 και δεν έχασαν ξανά την πρωτοπορία. Ο Άρης Μαρμούρης ισοφάρισε σε 21-21, αλλά στο 22-23 είχαμε χαμένο σερβίς του Σαρικεΐσογλου και αμέσως μετά μπλοκ του Κόβακς στον Κιόση για να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ οι κίτρινοι είχαν σταθερά μια διαφορά δύο πόντων (6-4, 8-6) μέχρι το 9-7 που έγινε 9-9 με την Λαμία να περνά μπροστά 11-12 με κόντρα επίθεση του Τσούροβιτς, ο οποίος εξελίχθηκε από μοιραίο σε... ωραίο.
Στο 14-14 ο Μαυροβούνιος με επίθεση έκανε το 14-15 και στην αμέσως επόμενη φάση με άσο στον Ριζόπουλο τελείωσε το ματς... Ήταν ο πρώτος του άσος, στο 13ο σερβίς που επιχείρησε στον αγώνα.
«Αγωνιστήκαμε με τα γνωστά προβλήματα, παρόλα αυτά παλέψαμε και κρατήσαμε για δύο σετ, αλλά στην συνέχεια δεν αντέξαμε στην πίεση της Λαμίας. Παίξαμε στα όρια μας και το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχαμε διάρκεια» δήλωσε ο Γιώργος Περσιανλής, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να συμπληρώνει:
«Πετύχαμε μια σπουδαία νίκη σε μια δύσκολη έδρα κι απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Κρατάμε τους βαθμούς και προχωράμε, με το ζητούμενο για την ομάδα μου να είναι η διάρκεια στην απόδοση της μέσα στα σετ κι αν είναι δυνατόν σε όλο το παιχνίδι».
Τα σετ: 25-23, 25-22, 16-25, 22-25, 14-16
Άρης Μαρμούρης ΑΕ (Περσιανλής): Τερζής 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Παλέντζας 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 18 (13/20 επ., 5 μπλοκ), Κιόσης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 26 (23/41 επ., 3 μπλοκ, 68% υπ. - 38% άριστες), Ριζόπουλος 10 (8/17 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. - 46% άριστες), Σάμαρτζιτς 89% υπ.- 77% άριστες) / Κυριακίδης 8 (8/16 επ.), Κυπριανός, Στεφανίδης
ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2 μπλοκ), Κόβακς 13 (8/15 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Παντακίδης 18 (13/21 επ., 4 μπλοκ), Τσούροβιτς 15 (13/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 16 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 47% άριστες), Σιμεούνοβιτς 17 (10/29 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ, 55% υπ. - 38% άριστες), Γκαράς -λ (79% υπ. - 71% άριστες) / Βλαχόπουλος, Σφενδυλάκης, Ανάγνου 1 (0/5 επ., 1 μπλοκ).