Φοίνικας Σύρου - ΕΑ Πατρών 3-0

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-0 της ΕΑ Πατρών στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012 (που ήταν παράλληλα και ο πρώτος εντός έδρας αγώνας για τους νεοφώτιστους), πέτυχε την 3η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια και πλέον βρίσκεται μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας, γνωρίζοντας την αποθέωση από 500 και πλέον οπαδούς του που κατέκλυσαν το γήπεδο.
Στο πρώτο σετ, η ΕΑΠ έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση και προηγήθηκε με 3-6, ωστόσο ο Φοίνικας γρήγορα συνήλθε και με σερί 7-0 (!) προσπέρασε με 10-6, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά (17-10, 21-13) και κατακτώντας το σετ χωρίς δυσκολίες.
Στα άλλα δύο όμως είχαμε μεγάλη μάχη, αφού η ΕΑΠ με μπροστάρη τον εξαιρετικό Άκη Ασπιώτη αποδείχθηκε σκληρό καρύδι.
Οι Αχαιοί και στο β' σετ ξεκίνησαν καλύτερα προηγούμενοι με 2-6, αλλά έχασε πάλι γρήγορα τη διαφορά (7-7) με τον Φοίνικα να παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά στο 12-11. Η μάχη πόντο με πόντο συνεχίστηκε μέχρι το 20-19, που έγινε 22-19, με την ΕΑΠ να μειώνει προσωρινά σε 22-21, αλλά ο Φοίνικας έφτασε στο 24-21 και στην κατάκτηση του σετ.
Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 18-18 που έγινε 21-18, δίνοντας την εντύπωση πως το παιχνίδι είχε τελειώσει. Η ΕΑΠ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αφού αρχικά ισοφάρισε σε 21-21, ενώ κατάφερε να μετατρέψει και το 24-22 σε 24-24 (με μπλοκ στον Γκοτς), αλλά στο δεύτερο ματς μπολ των γηπεδούχων ο Τόμισλαβ Ντόκιτς τελείωσε τον αγώνα.
«Από το σημερινό παιχνίδι κρατάμε μόνο τη νίκη. Ήταν το πρώτο εντός κι έτσι ίσως δικαιολογείται το επιπλέον άγχος που είχαμε αγωνιζόμενοι μπροστά στον κόσμο μας. Δεν μας επηρεάζει η πρώτη θέση στη βαθμολογία και το μόνο που έχουμε στο μυαλό μας είναι ο επόμενος αγώνας με τον Ολυμπιακό, όπου θέλουμε και πάλι τη νίκη», τόνισε ο Νίκος Νεόφυτος ενώ ο Γιώργος Χριστόπουλος σημείωσε από την πλευρά του: «Για ακόμη ένα παιχνίδι κάναμε πολλά λάθη κι ενώ είχαμε ευκαιρίες για να πάρουμε κάτι καλό, είτε ένα βαθμό είτε κάποιο σετ δεν τα καταφέραμε. Μπορεί να είμαστε μια νεανική και άπειρη ομάδα, ωστόσο πρέπει να βελτιωθούμε γιατί οι βαθμοί χάνονται και το πρωτάθλημα προχωράει..».
Τα σετ: 25-19, 25-22, 26-24
Φοίνικας (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 10 (5/9 επ., 5 μπλοκ), Κουρνέτας, Θάνος 8 (7/8 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 12 (9/16 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 25% άριστες), Ντόκιτς 12 (10/23 επ., 1 μπλοκ), Νικηφορίδης 8 (5/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 18% άριστες), Κουρούπης -λ 57% υπ. - 29% άριστες / Αρβανίτης, Γκοτς 3 (3/4 επ., 100% υπ. - 67% άριστες) Παπαγγελόπουλος 1.
ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Μαντέκας 5 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 11% άριστες), Γιάνοσικ 3, Παπαδόπουλος Τζ. 7 (5/7 επ., 1 μπόκ), Γιούριστς 9 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 19 (15/24 επ., 3 μπλοκ), Πινκ 4 (3/12 επ., 1 άσο, 68% υπ. - 37% άριστες), Αχιλλεόπουλος -λ 47% υπ. - 26% άριστες) / Μακρυγιάννης, Παπαδόπουλος Π., Πατρινός