Στην Α2 ο ΑΟ Θήρας

Ο ΑΟ Θήρας είναι η ομάδα που την επόμενη αγωνιστική χρονιά θα αγωνίζεται στην Α2 Εθνική Κατηγορία. Η νεόκοπη ομάδα της Σαντορίνης που έχει την τύχη να έχει στη σύνθεσή της αθλήτριες που πρωταγωνίστησαν τα προηγούμενα χρόνια σε ομάδες της Α1 και της Α2 όπως η Μεμετζή, η Παπαδοπούλου, η Κακριδώνη και η Σαλιμούδη, μία αγωνιστική πριν το τέλος της τελικής φάσης του Πρωταθλήματος της Ζ΄ Περιφέρειας εξασφάλισε και μαθηματικά την 1η θέση και ταυτόχρονα το εισιτήριο ανόδου στα σαλόνια της Α2.

Στο αγώνα που έκρινε ουσιαστικά την 1η θέση οι αθλήτριες του Σωτήρη Αμαργιανάκη νίκησαν την Τελχινίδα αφού στα κρίσιμα σημεία ήταν πιο ουσιαστικές και αποτελεσματικές. Οι ροδίτισσες, που άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις και χειροκροτήθηκαν από τους πολλούς φίλους της ομάδας της Σαντορίνης που γέμισαν το κλειστό γήπεδο του ΔΑΠΟΣ, ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πολύ καλά κατάφεραν να είναι μαζί με τους γηπεδούχους στο σκορ έως και το 20-20. Στους τελευταίους πόντους όμως η εμπειρία των αθλητριών του ΑΟ Θήρας και κυρίως της Ελένης Μεμετζή ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά και το σετ τελείωσε με 25-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Ίδια η εικόνα και στο 2ο σετ αλλά στο 18-18 συνεχή λάθη στη υποδοχή από πλευράς Τελχινίς έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Σαντορίνης να ξεφύγει και να πάρει και το επόμενο σετ με 25-21.

Στη συνέχεια ο ΑΟ Θήρας ήταν πιο καλός και μετά τα μέσα του 3ου σετ (14-13) ξέφυγε στο σκορ και έφθασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ και του αγώνα με 25-19.

ΡΣΦΠ Τελχινίς - ΑΟ Θήρας 0-3 σετ σε 89΄ (21-25 σε 32΄, 21-25 σε 27΄ και 19-25 σε 30΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Μιχάλης Τσιμισίρης) Κέλυ Δαουτοπουλού, Ελένη Μιτροπούλου, Φαίη Μίχου, Βίκυ Μπαλή, Μαρία Βρατσάλη, Αγλαΐα Σκορδά, Ελισάβετ Αμορανίτη, Μαρία Βλαμάκη και Νικολέτα Αμορανίτη (λίμπερο)

ΑΟ Θήρας: (Σωτήρης Αμαργιανάκης) Ε. Μεμετζή, Α. Κακριδώνη, Χ. Παπαδοπούλου, Ε. Σαλιμούδη, Ε. Συνολάκη, Ε. Τσώτα, Ρ. Συνολάκη, Κ. Πρέκα, Α. Σερασκέρη, Ε. Φύτρου, Σ. Μεντά και Α. Μηνδρηνού (λίμπερο)

Πολύ καλή η διαιτησία των Τάσου Μενεσλή, Βαγγέλη Μερκάτσα και Κατερίνας Μουστάκη.

Στον άλλο αγώνα της 2η ημέρας ο Παγγεραγωτικός Μυτιλήνης νίκησε με 3-2 σετ την Αναγέννηση Σάμου.

Σήμερα στο ματς για τη 2η θέση Τελχινίδα και Παγγεραγωτικός θα παίξουν στις 6μμ. ενώ  ο ΑΟ Θήρας θα αντιμετωπίσει την Αναγέννηση Σάμου στις 8μμ.