Αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι ο Άρης

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο , ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην φάση των «8» του CEV Cup, καθώς, παρ΄ ότι οι παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη κατέθεσαν την ψυχή τους καθ΄ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, εντούτοις, έχασαν στο τάι-μπρέικ με 2-3 από την πολωνική Ζάκσα. Οι «κίτρινοι», λοιπόν, στην 102η παρουσία τους στα ευρωπαϊκά σαλόνια, αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι για φέτος τις υποχρεώσεις τους, στρέφοντας πλέον το βλέμμα τους στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Στον αγωνιστικό τομέα, οι Πολωνοί αιφνιδίασαν τον ΑΡΗ Μαρμούρη και προηγήθηκαν με 3-5 και 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ, με τους «κίτρινους» να ισορροπούν γρήγορα το παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 10-10 και 12-12. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι ένα προβάδισμα 2-3 πόντων, με τους γηπεδούχους να φτάνουν δύο φορές σε απόσταση αναπνοής (13-14 και 14-15). Το σύνολο του Στέλμαχ, όμως, παίζοντας καλύτερα πάνω στο φιλέ προηγήθηκε ακόμα και με τέσσερις πόντους (16-20), με τις σκληρές άμυνες να είναι το κυρίαρχο στοιχείο αυτού του σετ, με τους παίκτες του Οικονομίδη να κάνουν ένα σερί 2-0 και να μειώνουν σε 18-20. Ωστόσο, δύο συνεχόμενοι άσοι του Γκλαντίρ διαμόρφωσαν το 18-23 για την Ζάκσα, ενώ ο Ίντι «έγραψε» το 20-25 για την ομάδα του.
Εντελώς διαφορετικό ήταν το ξεκίνημα των «κιτρίνων» στο δεύτερο μέρος, καθώς παρά το αρχικό 4-4, στη συνέχεια πήραν μπρος και μαζί το προβάδισμα με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Μάλιστα, το σύνολο του Οικονομίδη έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +6 (14-8 και 15-9),με τους Πολωνούς να μειώνουν σε 16-12 και τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλεί τους παίκτες του σε τάιμ-άουτ. Οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής (16-15), όμως, οι «κίτρινοι» επανέκαμψαν, διατηρώντας σταθερό ένα προβάδισμα της τάξης των 2-3 πόντων μέχρι το σημείο που ο Ίντι μείωσε σε 24-23. Στην επόμενη φάση, ωστόσο, το χαμένο σερβίς του Γκλάντιρ έδωσε το σετ στον ΑΡΗ Μαρμούρη με 25-23 (1-1).
Στο τρίτο σετ, ο Κρίστοφ Στέλμαχ πέρασε τον Σμουτς αντί του Ζαγκούμνι στην πάσα, όπως και στην πρώτο ματς, κι οι Πολωνοί προηγήθηκαν γρήγορα με 2-7, όμως, οι «κίτρινοι», μ΄ ένα σερί 4-0, μείωσαν σε 6-7. Ο Μιχάλης Σαρικείσογλου ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσια (9-9), με τον ίδιο να βάζει για πρώτη φορά την ομάδα του μπροστά στο σκορ σ΄ αυτό το σετ με 10-9. Ο Ζαγκούμνι πέρασε και πάλι στον αγωνιστικό χώρο για την Ζάκσα, με τον ΑΡΗ Μαρμούρη να παίρνει το προβάδισμα ακόμα και με τέσσερις πόντους (19-15 και 20-16) και παρά το γεγονός ότι οι Πολωνοί έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (20-19) δεν το έβαλαν κάτω. Προηγήθηκαν με 24-20 και χάρη στον άσο του Δημητριάδη από το επιθετικό του σερβίς κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 25-2 (2-1).
Ο Σιριάνις ήταν αυτός που οδήγησε τον ΑΡΗ Μαρμούρη στο 6-4, με τους Πολωνούς να ισοφαρίζουν σε 8-8 και 9-9 και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 10-13, χάρη στον Ουρνάουτ. Οι Πολωνοί προηγήθηκαν ακόμα και με έξι πόντους (13-19 και 18-24) κι ισοφάρισαν σε 2-2 το ματς, καθώς κατέκτησαν το τέταρτο σετ, μετά το φιλέ του Τερζή με 19-25.
Αρκετά αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του τάι-μπρέικ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 5-3 και 7-5 και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν, μετά από δύο συνεχόμενους πόντους του Ουρνάουτ σε 7-7. Το μπλοκ του Τερζή στον Γιάροζ διαμόρφωσε το 10-8, όμως, τα δύο συνεχόμενα άουτ του Σιριάνις κι ενώ το σκορ ήταν 12-11, έδωσαν το προβάδισμα στην Ζάκσα με 12-13. Μετά από επίθεση διαρκείας, το διπλό μπλοκ στον Σιριάνις έφερε τους Πολωνούς μπροστά με 12-14, ενώ ο Τακουρίδης μείωσε για την ομάδα του σε 13-14, όμως, ο Ουρνάουτ έγραψε το τελικό 13-15 κι έδωσε τη νίκη στην Ζάκσα με 2-3 σετ